Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Łódź rewitalizuje z pomocą rządową

Łódź rewitalizuje z pomocą rządową
jw
19.01.2017, o godz. 14:59
czas czytania: około 2 minut
0

Ministerstwo Rozwoju ponownie zaufało Łodzi i wraz z tym miastem realizuje drugi pilotażowy program rewitalizacji, w którym zostaną wypracowane modelowe rozwiązania dla całego kraju.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Pierwszy pilotaż Łódź realizowała w latach 2015-2016. Objął on szereg analiz, programy edukacyjne, animacyjne i partycypacyjne, dzięki którym miasto lepiej przygotowało się do programu rewitalizacji centrum. W drugim pilotażu Łódź zamierza w praktyce testować działania, które zaplanowano na terenie miasta w najbliższym czasie.

Potrzebne wsparcie

W związku z II pilotażem ogłoszono już nabór na nowych pracowników Biura ds. Rewitalizacji. Poszukiwanych jest ośmiu gospodarzy terenu – po jednym dla każdego z priorytetowych obszarów rewitalizacji. Będą oni odpowiedzialni za bezpośredni kontakt z mieszkańcami obszarów, będą im pomagać i wspierać w rozwiązywaniu problemów, podpowiadać jak załatwiać urzędowe sprawy, koordynować przeprowadzki.

Do II pilotażu miasto zatrudni także tzw. latarników. To będą osoby specjalizujące się w pomaganiu osobom i rodzinom w trudnej sytuacji. Będą pomagały łodzianom w rozwiązywaniu problemów, zdobywaniu nowych umiejętności i znajdowaniu pracy.

Kolejnym zadaniem jest wsparcie przedsiębiorczości. Założeniem jest wypracowanie rozwiązań zachęcających pracodawców do tworzenia nowych, trwałych miejsc pracy oraz zasad i regulaminów konkursów celowych (najem dedykowany). Do współpracy z przedsiębiorcami będzie również dedykowany pracownik biura ds. rewitalizacji, który będzie im pomagał w prowadzeniu działalności w czasie remontów kamienic i ulic.

Modelowe rozwiązania

W ciągu dwóch najbliższych lat, bo tyle potrwa program (do końca 2018 roku), Łódź planuje wypracować także modelowe rozwiązania do prowadzenia rewitalizacji. Między innymi dla funkcjonowania Domu Wielopokoleniowego, który w Łodzi powstaje przy ul. Wólczańskiej 168 oraz nowych wspólnot w budynkach po remontach, w których będą zawiązywały się więzi sąsiedzkie.

Model działania zostanie również przygotowany dla Centrum Usług Społecznych, które zaplanowano w budynku przy ul. Pogonowskiego 34 (projekt z obszaru nr 1). Tutaj pomoc i wsparcie znajdą niebawem osoby w najtrudniejszej sytuacji, borykające się z różnego rodzaju wykluczeniem: brakiem pracy i kwalifikacji, bezdomnością czy nałogami.

W drugim pilotażu będą wreszcie kontynuowane działania w zakresie edukacji. W pierwszej edycji uwagę skupiono na najmłodszych. Teraz do współpracy zostaną zaproszone inne grupy: pedagodzy, organizacje pozarządowe, a także pracownicy administracji różnego szczebla, którym zostaną zaproponowane szkolenia, które z jednej strony pomogą lepiej zrozumieć czym jest rewitalizacja, a po drugie przygotują do rozmawiania o niej i tłumaczenia innym, na czym ona polega. –Listę zadań drugiego pilotażu zamykają: przygotowanie inwestycji z udziałem mieszkańców oraz przygotowanie modelu zarządzania rewitalizacją na bazie łódzkich doświadczeń. – informuje Jolanta Baranowska, inspektor z Biura Rzecznika Prasowego i Nowych Mediów Urzędu Miasta Łódź.

 

O rewitalizacji Łodzi w odniesieniu do wody i zieleni opowie podczas seminarium Miejska Sztuka Ogrodowa Ewelina Wróblewska z Zarządu Zieleni Miejskiej w Łodzi.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka przestrzenna
css.php
Copyright © 2024