Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Niewybuchy i paralotniarze na składowiskach odpadów

Niewybuchy i paralotniarze na składowiskach odpadów
Piotr Talaga
27.02.2017, o godz. 15:04
czas czytania: około 3 minut
0

Efektywność energetyczna, aspekty prawne oraz praktyczne problemy eksploatacyjne składowisk odpadów to główne tematy rozpoczynającej się 28 lutego w Świeradowie-Zdroju trzydniowej konferencji "Eksploatacja i rekultywacja składowisk odpadów".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Obrady konferencji odbywającej się już po raz 27. rozpoczną się od poruszenia problematyki prawnej. Omówiona zostanie między innymi rola składowisk odpadów w Krajowym Planie Gospodarki Odpadami 2022 oraz w gospodarce o obiegu zamkniętym.

Odrębnym tematem będzie analiza wpływu zmieniającej się opłaty za korzystanie ze środowiska na składowanie odpadów oraz przedstawienie wyników obserwacji z kontroli składowisk odpadów na przykładzie województwa śląskiego.

– Eksploatacja i monitoring aktualnie działających składowisk są daleko bardziej skomplikowanymi procesami w porównaniu z zasypywaniem odpadami dziur w ziemi – mówi dr inż. Rafał Lewicki z Enviraf Ltd, Bromham Bedford i jednocześnie członek rady programowej konferencji. – Zmieniające się przepisy i wymagania środowiskowe nakładają na nas obowiązek szukania nowych, bardziej efektywnych rozwiązań technicznych i organizacyjnych.

W drugiej części pierwszego dnia konferencji odbędzie się dyskusja na temat ewolucji składowisk, które ze śmietnisk zmieniają się w kopalnie surowców. Znaczną część II sesji poświęcona będzie efektywności energetycznej na składowiskach odpadów. Przy tej okazji poruszone omówione zostaną skutki zmian w ustawie o efektywności energetycznej. Kolejne wystąpienia dotyczyć będą praktycznych aspektów wykorzystania potencjału składowisk w produkcji biogazu, w tym wykorzystania go jako paliwa do napędu pojazdów.

– To właśnie przyszłość unieszkodliwiania odpadów na składowiskach oraz wymagania prawne i technologiczne związane z ich eksploatacją (m.in. monitoring, gospodarka ociekami, odgazowanie, efektywność energetyczna, fundusz rekultywacyjny, bezpieczeństwo przeciwpożarowe itp.), zamykaniem i rekultywacją będą podstawą merytoryczną naszych dyskusji – uważa dr inż. Piotr Manczarski z Politechniki Warszawskiej, członek rady programowej konferencji.

Praktyczne problemy eksploatacyjne składowisk odpadów interesować będą zapewne zdecydowaną większość uczestników spotkania. Wśród tematów prelekcji warto zwrócić uwagę na zagadnienia związane z zamknięcie i rekultywacja składowiska odpadów komunalnych (studium przypadku) czy problemy związane z samozapłonami na składowiskach. Tematyka ta będzie kontynuowana również podczas drugiego dnia obrad. Wówczas zaplanowano wystąpienia na temat ryzyka środowiskowego i  dostępnych rozwiązań ubezpieczeniowych oraz trendów na rynku ubezpieczeniowym do 2020 r.

Ciekawie zapowiada się panel poświęcony zagrożeniom stwarzanym przez przedmioty wybuchowe i niebezpieczne oraz zasady postępowania po ich znalezieniu na terenach składowisk odpadów. W części popołudniowej przeprowadzone zostaną natomiast warsztaty związane z zabezpieczeniem przeciwpożarowym składowisk.

Uczestników zapewne zainteresują zapewne doświadczenia związane z rekultywacją składowisk na przykładach polskich oraz zrekultywowanego składowiska odpadów pod Tel Awiwem w Izraelu. Ścieżka edukacyjna może być elementem projektu rekultywacji składowisk odpadów komunalnych. Można je także wykorzystywać do uprawiania paralotniarstwa. I w tych tematach dominować będzie przekaz oparty o konkretne doświadczenia, realizacje, dobre praktyki.

Trzeciego dnia zaplanowano wyjazd studyjny i zwiedzanie Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich w Lubaniu. W WPGO dla województwa dolnośląskiego wyznaczono 6 regionów gospodarki odpadami. Lubań znajduje się w regionie zachodnim, który obejmuje 20 gmin z czego z 14 odpady komunalne zagospodarowywane są w właśnie w Centrum należącym do Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych Sp. z o. o.  Firma ta była wielokrotnie nagradzana, między innymi w 2016 roku otrzymała statuetkę przyznaną przez firmę Abrys w kategorii „Lider Recyklingu- Lider Zbiórki Tworzyw”.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024