Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Wielkopolska nie radzi sobie z odpadami medycznymi

Wielkopolska nie radzi sobie z odpadami medycznymi
jwo
27.03.2017, o godz. 6:08
czas czytania: około 3 minut
0

System unieszkodliwiania odpadów medycznych w szpitalach województwa wielkopolskiego funkcjonuje nieprawidłowo - wynika z kontroli przeprowadzonej przez NIK.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Szpitale w Wielkopolsce nie wykonują wszystkich ustawowych obowiązków, szczególnie jeśli chodzi o dokumentację, nie przestrzegają też własnych przepisów ani warunków umów – twierdzą przedstawiciele Najwyżej Izby Kontroli. Ostrzegają, że sposób postępowania z odpadami medycznymi w regionie zagraża zdrowiu ludzi oraz środowisku.

Do wielkopolskiej Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska (WIOŚ) zostało już skierowane zawiadomienie w tej sprawie.

NIK przeprowadziła kontrole w sześciu wielkopolskich jednostkach leczniczych i stwierdza, że system unieszkodliwiania odpadów medycznych w Wielkopolsce nie funkcjonuje prawidłowo.

Nieprawidłowości dotyczyły postępowania z odpadami medycznymi zarówno na etapie ich segregowania i magazynowania, jak i ewidencjonowania oraz wywiązywania się z obowiązków sprawozdawczych. Zaniedbania wykryto we wszystkich skontrolowanych placówkach.

Najczęstszą nieprawidłowością było niewłaściwe (niesystematyczne i nierzetelne) dokumentowanie oraz ewidencjonowanie odpadów medycznych. Ponadto brakowało potwierdzenia unieszkodliwienia zakaźnych odpadów medycznych, podczas gdy jego posiadanie stanowi warunek zwolnienia szpitala z odpowiedzialności za ich zbieranie i przetwarzanie. Wytwarzane były też odpady medyczne w ilości przekraczającej wielkości określone w pozwoleniu.

W szpitalach w Gostyniu i w Wolsztynie – wbrew warunkom określonym w umowach z odbiorcami – płacono za unieszkodliwianie odpadów mimo braku dokumentacji lub płacono za ilość odpadów medycznych odebranych, a nie za odpady, których unieszkodliwienie potwierdzone zostało w dokumentach.

W szpitalu w Turku – mimo ustawowego zakazu – odpady unieszkodliwiano poza województwem wielkopolskim. Szpital w Ostrzeszowie przekazywał odpady do transportu firmie, która nie miała do tego uprawnień.

Inne rażące zaniedbania dotyczyły sposobu magazynowania zakaźnych odpadów medycznych, nieprzestrzegania zakazu mieszania odpadów medycznych niebezpiecznych różnych rodzajów lub odpadów niebezpiecznych z innymi odpadami oraz przekroczenia dopuszczalnego czasu magazynowania przeterminowanych leków.

W szpitalu w Turku nie zapewniono bezpiecznego przechowywania wykorzystywanego kontenera na odpady medyczne, a worki na odpady medyczne były niewłaściwie oznakowane. Z kolei trzy szpitale (Gostyń, Środa Wielkopolska i Ostrzeszów) w rocznych sprawozdaniach informowały marszałka województwa o ilości i rodzajach odpadów medycznych niezgodnie ze stanem faktycznym.

Za przykład dobrych praktyk można, według NIK, wskazać Szpital Powiatowy w Czarnkowie. Sposób postępowania z opadami medycznymi był uregulowany odpowiednimi procedurami do których personel się stosował, a ilości odpadów medycznych nie przekroczyły limitów określonych w pozwoleniu na wytwarzanie odpadów.

Ewidencja odpadów prowadzona była rzetelnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Rzetelnie wykazane zostały także dane o wytworzonych odpadach i o gospodarowaniu nimi w rocznych sprawozdaniach. Także zawarte umowy na odbiór, transport i utylizację odpadów medycznych zapewniały prawidłowe ich unieszkodliwianie.

Po kontrolach NIK skierowała do kierowników placówek specjalne wnioski, w których przypomina m.in. o odpowiednim uregulowaniu transportu odpadów medycznych czy rzetelnym prowadzeniu ich ewidencji.


Przypominamy, że szpitale są zobowiązane do prowadzenia ewidencji odpadów medycznych wytwarzanych i przekazywanych do utylizacji. Unieszkodliwiać je należy w instalacjach spełniających wymagania najlepszej dostępnej techniki lub technologii albo w miejscach położonych najbliżej miejsca ich wytworzenia.

Unieszkodliwianie zakaźnych odpadów medycznych może następować wyłącznie poprzez ich termiczne przekształcanie w spalarniach odpadów niebezpiecznych. Do czasu uzyskania dokumentów potwierdzających unieszkodliwienie zakaźnych odpadów medycznych szpitale są za nie odpowiedzialne.

W 2014 roku NIK przeprowadziła kontrolę postępowania z odpadami medycznymi w wybranych jednostkach na terenie kilku województw. Izba oceniła wówczas negatywnie funkcjonowanie systemu unieszkodliwiania tych odpadów.

Źródło: NIK

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024