Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Veolia zmodernizowała warszawską sieć ciepłowniczą za 110 mln zł

Veolia zmodernizowała warszawską sieć ciepłowniczą za 110 mln zł
ml
04.04.2017, o godz. 15:08
czas czytania: około 2 minut
0

Veolia Energia Warszawa ukończyła realizację projektu "Węzły indywidualne dla Warszawy". Zlikwidowano 111 węzłów grupowych i wybudowano 811 indywidualnych węzłów cieplnych oraz ok. 41 km sieci ciepłowniczej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Koszt realizacji całej inwestycji wyniósł przeszło 110 mln zł, z czego ok. 35 mln zł stanowiła refundacja ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Inwestycja trwała przez 5 lat i była jednym z największych projektów realizowanych w całej grupie Veolia w ostatnich latach. Projekt objął swoim zasięgiem Mokotów, Wolę, Pragę Południe, Żoliborz, Bielany, Śródmieście i Ochotę.

Niezależna gospodarka ciepłem

Dzięki modernizacji mieszkańcy mogą samodzielne podejmować decyzję o tym, w jakim terminie i przy jakiej temperaturze zostanie włączone i wyłączone ogrzewanie w budynku. W ramach projektu przeprowadzano także termomodernizację, co pozwoli ograniczyć straty ciepła i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.

Dzięki wybudowaniu węzłów indywidualnych mieszkańcy uzyskują możliwość korzystania z ciepłej wody z sieci ciepłowniczej, co umożliwia likwidację piecyków gazowych i podnosi standard oraz bezpieczeństwo budynku.

– To projekt, który znacząco podnosi komfort życia mieszkańców przez dostęp do centralnego ogrzewania i ciepłej wody jednocześnie. Do tego należy dodać również wymiar środowiskowy. Inwestycja przekłada się na zmniejszenie strat ciepła oraz efektywne gospodarowanie energią – powiedział Jacky Lacombe, dyrektor generalny i prezes zarządu Veolia Energia Warszawa.

Lokalne korzyści

W skali całego miasta modernizacja oznacza zmniejszenie emisji pyłów, gazów cieplarnianych i substancji niebezpiecznych, a w konsekwencji poprawę stanu zdrowia oraz warunków życia mieszkańców stolicy.

Projekt zakłada również ograniczenie strat ciepła „na przesyle”. Pozwoli to na zaoszczędzenie rocznie prawie 150 tys. GJ ciepła, co jest równoważne ogrzaniu ok. 10 tys. energooszczędnych mieszkań o powierzchni 50 m kw.

– Modernizacja systemu ciepłowniczego miasta wpisuje się bezpośrednio w plan działań zmierzających do ograniczenia problemu smogu poprzez inwestycje w rozwój tzw. ciepła systemowego. Wyrażam nadzieję, że doświadczenia zdobyte w trakcie realizacji tego projektu oraz jego efekty będą inspiracją dla podejmowania podobnych działań przez zarządców sieci ciepłowniczych innych miast w Polsce – mówi Guido Beltrani, dyrektor biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024