Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: ciepłownictwo

Łącznie artykułów: 195.

Upór mimo oporu. Radomsko zmienia swoje ciepłownictwo

Upór mimo oporu. Radomsko zmienia swoje ciepłownictwo

22.06.2026
0

Najpierw kotły olejowe i gazowe, następnie biomasowy, a ostatecznie także spalający paliwa alternatywne – to źródła ciepła, jakie w najbliższych latach odmienią oblicze systemu ciepłowniczego w Radomsku. Wyzwaniem w tak szeroko zakrojonej transformacji okazały się nie tylko koszty i procedury administracyjne, ale też społeczny opór. Jak sobie z nimi poradzić? Opowiedział o tym Zbigniew Rybczyński z PGK Radomsko.

Między ideami a gospodarką. Rozmowa o współpracy branży z MKiŚ

Między ideami a gospodarką. Rozmowa o współpracy branży z MKiŚ

09.06.2026
0

Jak budować współpracę między branżą a urzędnikami? To najważniejsze pytanie, jakie wybrzmiało w „Rozmowie 1 na 1” między specjalistą w dziedzinie RDF Aleksandrem Sobolewskim a wiceministrem klimatu i środowiska prof. Krzysztofem Galosem. Była ona jednym z najważniejszym punktów Konferencji „Paliwa z odpadów” wydawnictwa Abrys.

Gorzów nie chce marnować ciepła

Gorzów nie chce marnować ciepła

07.05.2026
0

Gorzów Wielkopolski rozpoczął jeden z największych projektów termomodernizacji w Polsce. Przejdzie ją 15 budynków użyteczności publicznej – szkół, przedszkoli, żłobków, obiektów administracyjnych oraz placówek opiekuńczych. Będzie ona realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) z wykorzystaniem środków unijnych. Ważnym elementem projektu jest system zarządzania energią.

Hennig-Kloska: z systemu ETS nie da się jednostronnie wyjść, ale można i trzeba go zmienić

Hennig-Kloska: z systemu ETS nie da się jednostronnie wyjść, ale można i trzeba go zmienić

Z systemu ETS nie da się jednostronnie wyjść, ale można i trzeba go zmienić – stwierdziła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Reforma systemu ETS ma na celu stworzenie mechanizmu, który daje impuls do odejścia od importowanych paliw w sposób akceptowalny dla gospodarki i gospodarstw domowych. Polska postuluje m.in. rezygnację z obowiązkowego wdrażania ETS2 do 2030 roku oraz zwiększenie puli bezpłatnych uprawnień dla przemysłu.

Szczepański o

Szczepański o "aferze węglowej": zakup i składowanie węgla kosztowało już ponad 1,5 mld zł

27.02.2026
0

Na zakup ponad 750 tys. ton węgla za rządu PiS wydano łącznie ponad 1,3 mld zł, zaś składowanie węgla kosztowało już blisko 200 mln zł, co daje ponad 1,5 mld zł – przekazał w piątek wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański. Dodał, że obecnie węgiel ten można sprzedać jedynie za ok. 400 mln zł. Mateusz Morawiecki odpowiada, że w 2022 r., kiedy dochodziło do zakupu, "węgla brakowało, a zimą nikt nie marzł".

Pół Włocławka nadal bez ogrzewania

Pół Włocławka nadal bez ogrzewania

We Włocławku trwa usuwanie jednej z najpoważniejszych awarii sieci ciepłowniczej w ostatnich latach. Pęknięcie głównej rury o śr. 600 mm pozbawiło ciepła ok. 50 tys. mieszkańców, czyli blisko połowę miasta. Po wielogodzinnych pracach spawalniczych ruszył proces ponownego napełniania rurociągów.

Smog znów ponad normą. Zieloni wzywają rząd do realnych działań

Smog znów ponad normą. Zieloni wzywają rząd do realnych działań

Rosnące stężenia pyłów PM2.5 i PM10, alerty RCB i załamanie programu „Czyste Powietrze” skłoniły współprzewodniczących partii Zieloni do ponownego apelu o realne działania antysmogowe. Ich zdaniem poprawa jakości powietrza powinna być jednym z kluczowych priorytetów państwa – nie deklaracją, lecz polityką z konsekwencjami budżetowymi i systemowymi.

Infrastruktura komunalna 2024. Polska między postępem a narastającymi dysproporcjami

Infrastruktura komunalna 2024. Polska między postępem a narastającymi dysproporcjami

28.11.2025
0

18 listopada 2025 r. GUS opublikował raport „Gospodarka mieszkaniowa i infrastruktura komunalna”. W tym artykule skupiamy się na części poświęconej funkcjonowaniu infrastruktury technicznej i świadczeniu usług komunalnych. Jak wygląda kondycja polskiej infrastruktury komunalnej? Czy nadążamy za normami Unii Europejskiej? Jakie są różnice w dostępie i jakości usług między miastami a obszarami wiejskimi? Właśnie te kwestie, bazując na rzetelnych, oficjalnych danych, rozłożymy na czynniki pierwsze. Zapraszamy do szczegółowej analizy – od wodociągów, przez kanalizację, energię po gospodarkę odpadową – jak funkcjonowały kluczowe dla jakości życia w Polsce usługi komunalne w 2024?

ENVICON 2025. Bezpieczeństwo infrastruktury komunalnej i ciągłość usług publicznych

ENVICON 2025. Bezpieczeństwo infrastruktury komunalnej i ciągłość usług publicznych

28.11.2025
0

Infrastruktura komunalna, sieci wodociągowe i kanalizacyjne, instalacje odpadowe oraz systemy ciepłownicze coraz częściej postrzegane są jako element infrastruktury krytycznej państwa. W dobie rosnących zagrożeń cyberfizycznych, ryzyka blackoutów i sytuacji kryzysowych kluczowe stają się zapewnienie ciągłości działania tych systemów oraz skuteczna ochrona zarówno ludzi, jak i mienia.

Envicon 2025. O finansowaniu transformacji i samodzielności energetycznej gmin

Envicon 2025. O finansowaniu transformacji i samodzielności energetycznej gmin

24.11.2025
0

Transformacja energetyczna w samorządach przestaje być tylko modnym hasłem, a staje się pilnym zadaniem do wykonania, zwłaszcza w obliczu rosnących kosztów energii, konieczności redukcji emisji i dostosowania się do celów klimatycznych Unii Europejskiej. Transformacja energetyczna będzie jednym z tematów poruszanych podczas 29. Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON.

Spółki energetyczne koncentrują się na inwestycjach w stabilne sieci. Bez tego nie da się przejść na OZE

Spółki energetyczne koncentrują się na inwestycjach w stabilne sieci. Bez tego nie da się przejść na OZE

Inwestycjom w odnawialne źródła muszą towarzyszyć duże nakłady na stabilność sieci – pokazał to przykład kwietniowego blackoutu na Półwyspie Iberyjskim. Dlatego w strategiach polskich spółek energetycznych zarezerwowane są miliardy złotych nie tylko na OZE, lecz również na modernizację i rozwój sieci dystrybucji oraz budowę magazynów energii. Tauron w ciągu 10 lat przeznaczy na te wszystkie priorytety ok. 90 proc. swoich nakładów inwestycyjnych.

Szybka deregulacja sektora energetycznego coraz bliżej? Minister liczy na przyjęcie projektu

Szybka deregulacja sektora energetycznego coraz bliżej? Minister liczy na przyjęcie projektu

Minister energii Miłosz Motyka wyraził nadzieję, że projekt ustawy deregulujący sektor energetyczny i ciepłowniczy ma szansę trafić do parlamentu i zostać przyjęty w ciągu najbliższych tygodni. Nowe przepisy mają przede wszystkim usprawnić i przyspieszyć procedury administracyjne dla przedsiębiorców inwestujących w odnawialne źródła energii (OZE) na własne potrzeby.

css.php
Copyright © 2026