Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Hennig-Kloska: 2 mld zł na nowy program OZE dla ciepłownictwa

Hennig-Kloska: 2 mld zł na nowy program OZE dla ciepłownictwa
E. M.
09.04.2024, o godz. 13:39
czas czytania: około 2 minut
0

Nowa inicjatywa Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOSiGW) stawiająca na zrównoważony rozwój oraz walkę ze zmianami klimatycznymi - program "OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa" - zapowiada rewolucję w sektorze energetycznym. Dzięki puli 2 mld zł z Funduszu Modernizacyjnego, przedsiębiorstwa dostarczające ciepło systemowe mają szansę na wsparcie w inwestycjach opartych na odnawialnych źródłach energii.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

9 kwietnia br., ul. Wawelska 52/54, Warszawa – Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło  program “OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa”, który ma na celu wsparcie transformacji sektora ciepłowniczego w kierunku zrównoważonego rozwoju. W ramach nowego programu, przedsiębiorstwa dostarczające ciepło systemowe będą mogły ubiegać się o dofinansowanie inwestycji opartych na odnawialnych źródłach energii (OZE). Pulę środków w wysokości 2 mld zł z unijnego Funduszu Modernizacyjnego przeznaczono na wspieranie projektów, takich jak instalacja pomp ciepła, kolektorów słonecznych, geotermii, czy budowa magazynów ciepła oraz rozszerzanie sieci ciepłowniczych. Jest to istotny krok w kierunku redukcji emisji CO2 oraz zwiększenia efektywności energetycznej w sektorze ciepłowniczym.

Ministra Paulina Hennig-Kloska podkreśliła, że program “OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa” stanowi odpowiedź na potrzebę transformacji energetycznej i dążenie do neutralności klimatycznej. Dzięki tym inwestycjom, sektor ciepłowniczy może przyspieszyć redukcję emisji oraz zminimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Zielone rozwiązania korzystne dla środowiska 

Wiceministra Urszula Zielińska podkreśliła, że program priorytetowy NFOSiGW koncentruje się na zielonych rozwiązaniach, które są nie tylko korzystne dla środowiska, ale także ekonomicznie opłacalne. Transformacja ciepłownictwa w kierunku odnawialnych źródeł energii staje się coraz bardziej realna, a program “OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa” jest pierwszym krokiem w pełną zieloną rewolucję w sektorze.

Zgodnie z zapowiedziami, nabór wniosków do programu rozpocznie się za tydzień, dając przedsiębiorstwom możliwość ubiegania się o wsparcie finansowe na inwestycje związane z ciepłem systemowym. Szczegółowe informacje na temat programu oraz zasady aplikowania zostaną udostępnione na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz NFOSiGW.

Termin naboru wniosków 

– 16 kwietnia ruszy nabór wniosków – wskazała Hennig-Kloska, zaznaczając, że skala programu to 900 MW energii cieplnej.

Obecnie w Polsce 5,8 mln gospodarstw domowych korzysta z systemu ciepłowniczego, co dowodzi znaczenia transformacji sektora w kontekście walki ze zmianami klimatycznymi. Środki z programu “OZE – źródło ciepła dla ciepłownictwa” mają wspierać rozwój infrastruktury ciepłowniczej opartej na zielonych technologiach, przyczyniając się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju oraz neutralności klimatycznej.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz NFOSiGW zachęcają wszystkie zainteresowane podmioty do aktywnego uczestnictwa w programie i wspólnego wysiłku na rzecz budowania bardziej ekologicznego i zrównoważonego społeczeństwa.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024