Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Rusza budowa ciepłowni geotermalnej w Turku

Rusza budowa ciepłowni geotermalnej w Turku
R.G.
06.04.2024, o godz. 14:16
czas czytania: około 2 minut
0

W piątek, 5 kwietnia br., w Urzędzie Miejskim w Turku (woj. wielkopolskie), podpisano umowę na budowę ciepłowni geotermalnej. Roboty rozpoczną się już w nadchodzącym tygodniu. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Turku otrzymało na ten cel dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości ponad 73 mln zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Sygnatariuszami umowy na budowę ciepłowni geotermalnej byli: prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej (PGKiM), w Turku Michał Wypiór i prezes Inżynierii Rzeszów S.A. Grzegorz Król (wykonawca prac).

Inwestycja za ponad 73,6 mln zł

Budowa ciepłowni geotermalnej, wraz z wywierceniem otworu chłonnego GT-2, kosztować ma ponad 73,6 mln zł. Spółka z Turku otrzymała na ten cel dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Jeżeli mamy przejść proces transformacji energetycznej to nie da się ukryć, że państwo jest tym podmiotem, który musi podawać samorządom rękę, bo w wielu przypadkach inwestycje, które należy podjąć, wykraczają poza możliwości podmiotów – powiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, która uczestniczyła w uroczystości podpisania umowy. – Rozwój ciepłowni geotermalnych to obszar, który w niektórych miejscach będzie doskonałym uzupełnieniem całego procesu transformacji energetycznej. Jest to gałąź, którą będziemy w Polsce rozwijać – podsumowuje minister klimatu i środowiska. 

78 stopni i 40 proc. zapotrzebowania 

Temperatura odkrytych w mieście wód geotermalnych osiąga wartość około 78 stopni. Pozyskana z nich energia będzie zaspokajać ok. 40 proc. zapotrzebowania miasta na ciepło. Pozwoli to zredukować emisję dwutlenku węgla, a co za tym idzie zmniejszyć koszty dla mieszkańców. Prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej (PGKiM), w Turku Michał Wypiór szacuje przy tym, że około 60 proc. kosztów stanowią opłaty emisyjne. PGKiM w Turku, w planach ma wykorzystanie wód geotermalnych, także do celów rekreacyjnych i leczniczych.

Dodajmy, że ciepłownia geotermalna w Turku będzie trzecim tego rodzaju obiektem w regionie wschodniej Wielkopolski.

Wielkopolska geotermią stoi 

Przypomnijmy, że w marcu br. oddano do użytku ciepłownię w Kole, a jeszcze w tym roku nastąpić ma rozruch ciepłowni w Koninie.

– Prace w Turku ruszą niezwłocznie po przekazaniu placu budowy – informuje prezes Inżynierii Rzeszów S.A. Grzegorz Król. – Ma to nastąpić w przyszłym tygodniu. Obiekt ma powstać do końca 2025 r.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

baner poziomy technologie wod-kan webinarium 23 maja [06.05-23.05.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024