Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Partie polityczne o polskim sektorze ciepłowniczym

Partie polityczne o polskim sektorze ciepłowniczym
Bartłomiej Leśniewski
28.03.2024, o godz. 9:55
czas czytania: około 3 minut
0

Polska ma największą w Europie sieć dystrybucji ciepła systemowego. Firmy ciepłownicze stoją jednak przed olbrzymimi wyzwaniami związanymi z dekarbonizacją i modernizacją. Same – nie poradzą sobie finansowo. Jak im pomóc – zastanawiali się uczestnicy debaty #wybieramsrodwisko.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Debata odbyła się we wtorek 12 marca 2024 r. Organizowane przez Krajową Izbę Gospodarczą (KIG) oraz Przegląd Komunalny spotkanie miało na celu dyskusję na temat przyszłości gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. W tym: branży ciepłowniczej.

Pytanie

Przedstawiciele koalicji i opozycji (a więc reprezentanci KO, PiS, TD, Lewicy, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców) odpowiadali na pytania reprezentantów organizacji branżowych gospodarki komunalnej.

Pytanie o branżę ciepłowniczą zadał Tomasz Surma z Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie. – Sektor Ciepłownictwa Systemowego w Polsce zaopatruje w ciepło systemowe ok. 50% gospodarstw domowych. Jakie kierunkowe rozwiązania legislacyjne są planowane dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw ciepła systemowego dla gospodarstw domowych? – pytał.

Trzecia Droga

Senator Piotr Masłowski z Polski 2050 wyraził troskę o to, czy uda się nam na czas przeprowadzić wymianę źródeł. – Moim zdaniem nie, moim zdaniem już widać, że nie wyrobimy się w zakładanym przez Unię Europejską terminie. Trzeba bić na alarm, uświadomić klasę polityczną o konieczności przyspieszenia procesu wymiany źródeł energii – mówił.

Poseł Andrzej Grzyb z PSL dodawał, że jest to możliwe także dlatego, że Unia Europejska przewidziała na ten cel znaczne środki. – Można po nie sięgnąć i wykorzystać dla istotnego zmodernizowania sieci i wykorzystania jej do nowych zadań, np. dostarczania chłodu latem – wyjaśniał.

Nowa Lewica

Marek Szolc z Nowej Lewicy zwracał uwagę na konieczność dokonania termomodernizacji budynków. – Musimy zadbać o efektywność energetyczną budynków, bez tego daleko nie zajedziemy. Tu potrzebny jest duży, ogólnopolski program termomodernizacyjny – mówił.

Dodawał, że samorządy dążyć powinny do tego by dostawy ciepła traktować jako usługę publiczną i nie prywatyzować spółek ciepłowniczych.

Koalicja Obywatelska

Posłanka Anna Sobolak (KO) wskazywała na konieczność szybkiej dekarbonizacji sektora. – Myślmy przy tym o jak najszerszym wykorzystaniu OZE, gdy można unikajmy stosowania gazu, który jest rozwiązaniem przejściowym. Myślmy także  spalarniach odpadów, jak i budowie odpowiedniej liczby magazynów energii – mówiła

Prawo i Sprawiedliwość

Poseł Paweł Sałek (PiS) zwracał uwagę na to, że transformację sektora ciepłowniczego utrudnia brak stabilności unijnego prawa. – To sektor wrażliwy, instalacje ciepłownicze wymagają długotrwałego procesu inwestycyjnego. To trudne, gdy co kilka lat na szczeblu unijnym zmieniane są cele dotyczące redukcji emisji – mówił.

Konfederacja

W jeszcze ostrzejszych słowach unijną politykę krytykował Michał Nieznański (Konfederacja). – Mieliśmy przejść na gaz. Przeszliśmy. I gdy to zrobiliśmy okazało się, że to nie to. Podobnie z pompami ciepła. Czy my naprawdę musimy co trzy lata wymieniać źródła energii? Kto za to zapłaci? Czy z Unią nie można usiąść do stołu i sensownie umówić się na lata? – pytał.

Bezpartyjni Samorządowcy

Z Michałem Nieznańskim nie zgadzał się Marek Woch z Bezpartyjnych Samorządowców. – Często dzieje się tak, że straszy się Polaków Unią Europejską. Niesłusznie, my przecież nie musimy wypełniać wszystkich postulatów Brukseli. Nie musimy, choć często warto, bo na ich spełnienie z unijnej kasy płynie szeroki strumień finansowania – mówił.

Dzięki temu mamy nowoczesne i efektywne rozwiązania stosunkowo niewielkim kosztem.

Więcej o debacie

Podczas przedwyborczej debaty #wybieramsrodowisko przedstawiciele siedmiu największych polskich ugrupowań odpowiadali na pytania branży komunalnej. Szczegóły i retransmisja:


#wybieramsrodowisko a Wy? Debata przedwyborcza branży komunalnej

 

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Wybieram środowisko #wybieramsrodowisko
css.php
Copyright © 2024