Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Partie polityczne o polskim sektorze ciepłowniczym

Partie polityczne o polskim sektorze ciepłowniczym
Bartłomiej Leśniewski
28.03.2024, o godz. 9:55
czas czytania: około 3 minut
0

Polska ma największą w Europie sieć dystrybucji ciepła systemowego. Firmy ciepłownicze stoją jednak przed olbrzymimi wyzwaniami związanymi z dekarbonizacją i modernizacją. Same – nie poradzą sobie finansowo. Jak im pomóc – zastanawiali się uczestnicy debaty #wybieramsrodwisko.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Debata odbyła się we wtorek 12 marca 2024 r. Organizowane przez Krajową Izbę Gospodarczą (KIG) oraz Przegląd Komunalny spotkanie miało na celu dyskusję na temat przyszłości gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. W tym: branży ciepłowniczej.

Pytanie

Przedstawiciele koalicji i opozycji (a więc reprezentanci KO, PiS, TD, Lewicy, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców) odpowiadali na pytania reprezentantów organizacji branżowych gospodarki komunalnej.

Pytanie o branżę ciepłowniczą zadał Tomasz Surma z Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie. – Sektor Ciepłownictwa Systemowego w Polsce zaopatruje w ciepło systemowe ok. 50% gospodarstw domowych. Jakie kierunkowe rozwiązania legislacyjne są planowane dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw ciepła systemowego dla gospodarstw domowych? – pytał.

Trzecia Droga

Senator Piotr Masłowski z Polski 2050 wyraził troskę o to, czy uda się nam na czas przeprowadzić wymianę źródeł. – Moim zdaniem nie, moim zdaniem już widać, że nie wyrobimy się w zakładanym przez Unię Europejską terminie. Trzeba bić na alarm, uświadomić klasę polityczną o konieczności przyspieszenia procesu wymiany źródeł energii – mówił.

Poseł Andrzej Grzyb z PSL dodawał, że jest to możliwe także dlatego, że Unia Europejska przewidziała na ten cel znaczne środki. – Można po nie sięgnąć i wykorzystać dla istotnego zmodernizowania sieci i wykorzystania jej do nowych zadań, np. dostarczania chłodu latem – wyjaśniał.

Nowa Lewica

Marek Szolc z Nowej Lewicy zwracał uwagę na konieczność dokonania termomodernizacji budynków. – Musimy zadbać o efektywność energetyczną budynków, bez tego daleko nie zajedziemy. Tu potrzebny jest duży, ogólnopolski program termomodernizacyjny – mówił.

Dodawał, że samorządy dążyć powinny do tego by dostawy ciepła traktować jako usługę publiczną i nie prywatyzować spółek ciepłowniczych.

Koalicja Obywatelska

Posłanka Anna Sobolak (KO) wskazywała na konieczność szybkiej dekarbonizacji sektora. – Myślmy przy tym o jak najszerszym wykorzystaniu OZE, gdy można unikajmy stosowania gazu, który jest rozwiązaniem przejściowym. Myślmy także  spalarniach odpadów, jak i budowie odpowiedniej liczby magazynów energii – mówiła

Prawo i Sprawiedliwość

Poseł Paweł Sałek (PiS) zwracał uwagę na to, że transformację sektora ciepłowniczego utrudnia brak stabilności unijnego prawa. – To sektor wrażliwy, instalacje ciepłownicze wymagają długotrwałego procesu inwestycyjnego. To trudne, gdy co kilka lat na szczeblu unijnym zmieniane są cele dotyczące redukcji emisji – mówił.

Konfederacja

W jeszcze ostrzejszych słowach unijną politykę krytykował Michał Nieznański (Konfederacja). – Mieliśmy przejść na gaz. Przeszliśmy. I gdy to zrobiliśmy okazało się, że to nie to. Podobnie z pompami ciepła. Czy my naprawdę musimy co trzy lata wymieniać źródła energii? Kto za to zapłaci? Czy z Unią nie można usiąść do stołu i sensownie umówić się na lata? – pytał.

Bezpartyjni Samorządowcy

Z Michałem Nieznańskim nie zgadzał się Marek Woch z Bezpartyjnych Samorządowców. – Często dzieje się tak, że straszy się Polaków Unią Europejską. Niesłusznie, my przecież nie musimy wypełniać wszystkich postulatów Brukseli. Nie musimy, choć często warto, bo na ich spełnienie z unijnej kasy płynie szeroki strumień finansowania – mówił.

Dzięki temu mamy nowoczesne i efektywne rozwiązania stosunkowo niewielkim kosztem.

Więcej o debacie

Podczas przedwyborczej debaty #wybieramsrodowisko przedstawiciele siedmiu największych polskich ugrupowań odpowiadali na pytania branży komunalnej. Szczegóły i retransmisja:


#wybieramsrodowisko a Wy? Debata przedwyborcza branży komunalnej

 

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Wybieram środowisko #wybieramsrodowisko
css.php
Copyright © 2024