Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Zlikwidowaliśmy trzy czwarte kopciuchów – chwali się Oświęcim

Zlikwidowaliśmy trzy czwarte kopciuchów – chwali się Oświęcim
Bartłomiej Leśniewski
20.11.2023, o godz. 9:34
czas czytania: około 2 minut
0

Oświęcimianie coraz liczniej wymieniają stare ogrzewanie. Pomimo widocznej poprawy w mieście na wymianę czeka jednak jeszcze 279 „kopciuchów”. Nie tak dawno było ich 911 na blisko 1,4 tys. domów jednorodzinnych – podała rzecznik magistratu Katarzyna Kwiecień.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Jak podkreśliła Kwiecień, poprawę jakości powietrza odzwierciedlają rankingi przygotowane na podstawie danych ze stacji pomiarów i analiz składu powietrza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Czystsze powietrze

„Oświęcim po raz pierwszy od kilku lat nie pojawia się w pierwszej dziesiątce miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w rankingu Polskiego Alarmu Smogowego. Pomimo widocznej poprawy w Oświęcimiu na wymianę czeka jeszcze 279 kopciuchów. Nie tak dawno było ich 911 na blisko 1,4 tys. domów jednorodzinnych” – oznajmiła Katarzyna Kwiecień.

Rzecznik wskazała, że mieszkańcy wymieniając stare kotły mogą liczyć na pomoc samorządu i ubiegać się o dopłaty do wymiany źródeł ciepła z miejskiego programu. „Inną opcją jest dofinansowanie z programu Czyste Powietrze, które obejmuje nie tylko wymianę pieca, ale też przykładowo ocieplenie domu. Warto skorzystać z tych propozycji, ponieważ w myśl przyjętej przez województwo małopolskie uchwały smogowej od 2030 roku w Oświęcimiu będzie obowiązywał zakaz palenia węglem” – powiedziała Katarzyna Kwiecień.

Wiceprezydent Oświęcimia Andrzej Bojarski zaznaczył, że samorząd od kilku lat wspiera mieszkańców, pomagając im finansowo w likwidacji starego źródła grzewczego. „Zachęcamy osoby, które mają jeszcze kopciuchy do skorzystania z dotacji w przyszłym roku. (…) Niska emisja jest dla nas wszystkich uciążliwa, stąd od lat prowadzimy działania, aby ten problem każdego roku minimalizować i by w kolejnych latach całkowicie zniknął” – podkreślił Bojarski.

Program osłonowy

Katarzyna Kwiecień przypomniała, że w mieście działa lokalny program osłonowy, rekompensujący osobom o niskich dochodach zwiększenie kosztów ogrzewania z powodu wymiany „kopciucha” na nowe źródło grzewcze. „Pomoc dotyczy wyłącznie lokalu mieszkalnego, w którym nie wcześniej niż 25 lutego 2015 roku wymieniono piec. Maksymalne wsparcie, na jakie właściciel może liczyć kwartalnie w sezonie grzewczym, wynosi 800 zł” – wyjaśniła.

W Oświęcimiu o dofinansowanie do wymiany „kopciuchów” mogą starać się właściciele domów jednorodzinnych oraz lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. Dopłaty z budżetu miasta wynoszą do 7 tys. zł w przypadku wymiany na piec gazowy, a do 6 tys. przy podpięciu do sieci ciepłowniczej. Do kotła olejowego lub elektrycznego miasto dopłaca 5 tys. zł. 16 tys. zł można dostać na pompy ciepła wraz z fotowoltaiką; na same pompy do 10 tys. zł, a kocioł elektryczny z fotowoltaiką do 11 tys. zł.

Inną formą pomocy jest program “Czyste Powietrze”, z którego można pozyskać dofinansowanie na wymianę starego kotła grzewczego oraz na termomodernizację budynku. „Punkt konsultacyjno-informacyjny działa w oświęcimskim magistracie” – dodała Kwiecień.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Czyste powietrze
css.php
Copyright © 2023