Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Nowoczesne wizje przestrzeni miejskiej – konferencja „Dzień Planisty”

Nowoczesne wizje przestrzeni miejskiej – konferencja „Dzień Planisty”
jw
06.04.2017, o godz. 13:27
czas czytania: około 2 minut
0

Szeroko rozumiane zagospodarowanie przestrzenne i gospodarka przestrzenna to pojęcia wielowymiarowe, obejmujące zarówno zagadnienia techniczne, przyrodnicze, jak i administracyjno-prawne oraz społeczne. Stąd też potrzeba wymiany doświadczeń w tym zakresie. Okazją ku temu jest konferencja „Dzień Planisty”, która odbywa się w Poznaniu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Studenci i doktoranci działający w kołach naukowych odkrywają, badają, obserwują oraz rozwiązują związane z tymi kwestiami problemy na różnych płaszczyznach i w różnoraki sposób. Okazją do poznania odmiennych podejść do tego samego tematu jest konferencja „Dzień Planisty – nowoczesne wizje przestrzeni miejskiej”, która odbywa się w dniach 6-7 kwietnia na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Organizatorami spotkania są: Akademickie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej oraz Studenckie Koło Naukowe Geografów – Sekcja Gospodarki Przestrzennej.

Pierwszy panel konferencji poświęcono zagadnieniom rewitalizacji. Pojęcie to jest poruszane w najważniejszych dokumentach dotyczących planowania przestrzennego w kraju. Stanowi także mocny bodziec rozwoju dla gmin. Decydując się jednak na przystąpienie do procesu rewitalizacji, włodarze miast i gmin muszą zastanowić się na podstawie jakiego dokumentu chcą realizować te działania.

– Lokalny program rewitalizacji jest jedną z form uporządkowania wszystkich celów i projektów, które mogą doprowadzić do ożywienia przestrzeni i poprawy sytuacji danej jednostki – zaznaczyła Katarzyna Plesińska z Uniwersytetu Łódzkiego. Dzięki wdrażaniu takich programów możliwe jest pozyskanie funduszy na rewitalizację ze środków UE.

– Wiele polskich i europejskich miast posiada znaczące zasoby terenów w pobliżu swoich centrów, które wskutek przemian gospodarczych i technologicznych utraciły swoje dotychczasowe znaczenie i stanowią obszary o wysokim potencjale – wskazał Patryk Aniszkiewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na potwierdzenie tej tezy Aniszkiewicz wskazał przykłady wdrażanej już rewitalizacji. Wśród nich ukończona już dzielnica Bo01 w Malmo, która zajmuje 25 ha i która powstała na zdegradowanym terenie po dawnej stoczni. Duży nacisk położono tutaj na poszanowanie środowiska. Na osiedlu zastosowano zielone dachy i zbiorniki wodne, które wspomagają zrównoważoną gospodarkę wodą opadową. Co ciekawe, zdecydowano się na pełne oparcie na źródłach energii odnawialnej (85% geotermia, 15% kolektory słoneczne). Pomiędzy budynkami założono skwery oraz zieleńce. Nacisk położono na ekologiczny transport, do minimum ograniczając ruch kołowy, na rzecz tego pieszego i rowerowego. Kursujące tu autobusy posiadają napęd elektryczny.

Wprowadzanie roślinności na dachy i elewacje budynków to jedno z rozwiązań, które pozwala tworzyć miasta bardziej przyjazne dla ludzi i środowiska. Poszukiwanie nowych przestrzeni i odzyskiwanie utraconych pod zabudowę powierzchni biologicznie czynnych staje się istotnym elementem kształtowania zabudowy. Stąd też drugi dzień konferencji będzie miał charakter warsztatowy, a w jego ramach uczestnicy w kilkuosobowych grupach poznają tajniki projektowania zielonych dachów. Warsztaty poprzedzi spotkanie z praktykami i ekspertami w zakresie projektowania zielonych dachów, którzy przybliżą ideę zielonego budownictwa w kontekście jego walorów ekologicznych i estetycznych, a także wskażą podstawy poprawnego projektowania i wykonywania dachów zielonych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024