Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

W Poznańskiej Palmiarni podziwiać można chryzantemy

W Poznańskiej Palmiarni podziwiać można chryzantemy
dom
29.10.2017, o godz. 9:02
czas czytania: około 2 minut
0

Poznańska Palmiarnia zakwitła dziś chryzantemami. Około 50 różnych odmian zaprezentowano podczas XIX Wystawy Chryzantem organizowanej przez Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa, Wielkopolski Związek Ogrodniczy Koło Poznań oraz Palmiarnię Poznańską.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Kwiaty w Poznańskiej Palmiarni prezentuje 12 wystawców. Pokazują oni około 50 odmian chryzantem doniczkowych i ciętych, gałązkowych, wielo-, średnio- i drobnokwiatowych. Zostały ułożone i wkomponowane w egzotyczne wnętrza Palmiarni przez florystów – członków Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu. Wystawa czynna będzie tak długo, aż kwiaty utracą swoja świeżość, co potrwać może nawet kilka tygodni.

Chryzantemy pochodzą z Dalekiego Wschodu. Pierwsi zaczęli je uprawiać Chińczycy już ok. 2,5 tys. lat temu. Kwiaty te były w Chinach tak popularne, że na ich cześć nazwano nawet jedno z prastarych miast – Ju-xian, czyli Chryzantemowe Miasto. Z Chin sadzonki chryzantem najpierw trafiły do Korei, a stamtąd do Japonii, gdzie ok. VIII w. n.e. bardzo szybko zyskały ogromną popularność, a Japończycy zaczęli wierzyć w ich magiczną moc. Cesarza Japonii zauroczyły do tego stopnia, że umieścił w herbie rodziny cesarskiej złocistą chryzantemę o 16 płatkach, która występuje na rewersie monet i oficjalnych dokumentach państwowych. W 1888 r. Cesarski Order Chryzantemy stał się najwyższym odznaczeniem państwowym.

W Europie chryzantemy pojawiły się dość późno. Sprowadzili je w XVII w. Holendrzy. Wiek później szwedzki botanik Karol Linneusz nazwał tę azjatycką roślinę “Chrysanthemum”, co znaczy “żółty kwiat”. Nazwa wywodzi się od koloru płatków dzikich odmian chryzantemy –  występują one najczęściej w kolorze żółtym, rzadziej różowym i białym. Polacy zainteresowali się chryzantemą dopiero w XIX w. Na początku uprawiano je głównie w doniczkach, później spopularyzowano uprawę na kwiaty cięte. W Polsce chryzantemy kojarzą się z nadchodzącym dniem Wszystkich Świętych. Powodem jest fakt, że kwiaty te w sposób naturalny zakwitają w okresie listopadowego święta.

Kwiaty na wystawę w Palmiarni Poznańskiej dostarczyli: Ogrodnictwo Katarzyna Bilengrek z Poznania, Gospodarstwo Rolno-Ogrodnicze Grażyna i Józef Elimer z Wolsztyna, Gospodarstwo Ogrodnicze Wiesław Grzegorzewicz z Poznania, Ogrodnictwo Mieczysław i Janina Kłobus z Suchego Lasu, Ogrodnictwo Krzysztof Ludziejewski z Borówca, Ogrodnictwo Katarzyna i Robert Przybylscy z Rogoźna, Ogrodnictwo Jędrzej Skorupiński z Włoszakowic, Ogrodnictwo Maria i Marek Szaj z Gądek, Ogrodnictwo Justyna i Jerzy Szymankiewicz z Poznania, Gospodarstwo Ogrodnicze Karolina Tomczak z Koźmina, Ogrodnictwo Tomasz Wegner z Wągrowca oraz Ogrodnictwo Mirosław Zugaj z Wrześni.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024