Eksperci są zgodni: sprzęt komunalny ewoluuje w takim kierunku, aby jedna maszyna mogła przejąć funkcję jak największej liczby narzędzi. Dzięki automatyzacji już dziś jeden pracownik może wykonać pracę nawet na kilka osób.

Partner artykułu

Prace komunalne, które jeszcze niedawno trzeba było rozdzielać na co najmniej kilku pracowników, teraz można z powodzeniem przeznaczyć jednej osobie. W jaki sposób? Taką możliwość daje automatyzacja maszyn komunalnych.

Firmom świadczącym usługi dla samorządów oraz zakładom komunalnym zależy na tym, aby jeden operator był w stanie wykonać tą samą maszyną kilka różnych prac w jak najkrótszym czasie – tłumaczy Robert Łoza z John Deere Polska.

To właśnie daje automatyzacja. Sprawia, że do wykonania prac potrzeba mniej pracowników i są one przeprowadzane znacznie szybciej. Nowoczesny, zautomatyzowany sprzęt jest także mniej awaryjny, łatwiejszy w obsłudze i pozwala znacznie ograniczyć koszty.

Oto 5 powodów, dla których warto postawić na zautomatyzowane maszyny komunalne:

1. Zmniejszenie kosztów.

W dzisiejszych czasach większość usług komunalnych wykonywanych jest przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Pielęgnacja zieleni, zamiatanie ulic, odśnieżanie czy przewóz ciężkich lub sypkich materiałów to tylko niektóre z zadań stawianych przed firmami i zakładami dbającymi o estetykę w mieście.

Przez producenci prześcigali się w pomysłach na kolejne pojazdy czy narzędzia. Najnowszym trendem jest jednak wielofunkcyjność i wielozadaniowość. Wystarczy kupić jedną maszynę, aby pozostałe przestały być potrzebne. To oszczędność nie tylko pieniędzy, ale także miejsca koniecznego na przechowywanie sprzętu.

2. Większa niezawodność.

Osoby, które są odpowiedzialne za zamawianie maszyn do spółek komunalnych bardzo często muszą brać pod uwagę przede wszystkim jakość sprzętu. Ogromnie ważne jest także to, jak długo maszyny będą mogły spełniać swoje zadanie np. w pracach związanych z utrzymaniem zieleni.

To kolejna zaleta zautomatyzowanych rozwiązań. Dzięki nim obsługa sprzętu jest nie tylko łatwiejsza i wymaga mniej osób do obsługi, ale w znacznym stopniu wydłuża też okres eksploatacji urządzenia.

3. Mniejszy wysiłek dla pracowników.

Automatyzację cenią szczególnie operatorzy maszyn, którzy w krótkim czasie muszą zmienić kilka narzędzi bez korzystania z pomocy dodatkowego pracownika. Taką automatyczną opcję posiada na przykład ciągnik 1026R od John Deere.

Dzięki zautomatyzowanemu systemowi QuickTatch, wymiana narzędzi jest szybka bezproblemowa. Zobacz wideo:

– Zastosowane systemy szybkiej wymiany narzędzi i wyposażenia dodatkowego pozwalają na bezproblemowe i łatwe uzbrojenie maszyny w czasie poniżej jednej minuty bez użycia żadnych dodatkowych narzędzi – mówi ekspert John Deere.

4. Łatwa obsługa.

Dawniej, nawet jeśli maszyna była wielofunkcyjna, do jej obsługi potrzebowano nie tylko czasu, ale i dużej siły roboczej. Zmiana oprzyrządowania czy narzędzi wymagała dużych nakładów pracy, w tym zapewnienia odpowiedniej, profesjonalnej obsługi, często nawet kilku osób.

To się jednak zmienia. Systemy takie jak Hitch Assist (umieszczone na błotniku przyciski pozwalają na łatwe przyczepienie narzędzi przemieszczając do nich ciągnik z prędkością 12 mm/s bez obecności operatora w kabinie) czy Auto Connect (w pełni automatyczne podłączanie zespołu koszącego do ciągnika) sprawiają, że wymiana narzędzi nie jest już wysiłkiem.

Dzięki tym opcjom jedna osoba jest w stanie poradzić sobie ze zmianą nawet największych narzędzi i przyczep. Co najważniejsze, odbywa się to intuicyjnie i bezpiecznie.

5. Większe bezpieczeństwo.

Automatyczna wymiana narzędzi w pojazdach komunalnych sprawia także, że pracownik może czuć się bezpiecznie. Wszystkie maszyny i systemy są szczegółowo testowane, co potwierdzają zdobywane przez nie atesty, certyfikaty oraz nagrody na branżowych wydarzeniach.

Mniejszy wysiłek pracowników minimalizuje również ryzyko błędu ludzkiego. To bardzo ważna zaleta szczególnie dla prezesów i właścicieli spółek komunalnych oraz reprezentantów samorządów, którzy muszą dbać o jak największe bezpieczeństwo zatrudnianych przez siebie ludzi.