Warmińsko-mazurskie. Ponad 166 mln zł dla samorządów na budowę i remonty dróg

Ponad 166 mln zł dofinansowania z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg mogą otrzymać samorządy Warmii i Mazur na przebudowę, budowę i remonty dróg - poinformował w piątek wicewojewoda Mateusz Szauer. Inwestycje mają poprawić bezpieczeństwo i dostępność transportową - dodał.

Radosław Włoszek prezesem spółki samorządowej Koleje Małopolskie

Radosław Włoszek, były prezes Lotniska Kraków Airport, został powołany na stanowisko prezesa samorządowej spółki przewozowej Koleje Małopolskie. Zastąpił na tym stanowisku Tomasza Warchoła, który zakończył swoją kadencję.

Samorządowcy: brak noweli ustawy o cmentarzach jest jedną z przyczyną wysokich cen pochówków

Brak nowelizacji ustawy o cmentarzach jest jedną z przyczyną wysokich cen pochówków - przekonywali w czwartek przedstawiciele samorządów podczas posiedzenia podkomisji stałej gospodarki i infrastruktury komunalnej. Zaapelowali o zmianę przepisów, które obowiązują od ok. 70 lat.

MRiRW: przygotowano nowelizację ustawy ws. przeciwdziałania marnowaniu żywności. Posypią się kary?

Zwiększenie kar finansowych za marnowanie żywności przez sklepy pow. 250 m kw. oraz za brak prowadzenia kampanii informacyjnych - zakłada projekt noweli ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, o którym poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.

Elbląg z ok. 27. procentową podwyżką taryf za wodę i ścieki

Jak podaje Urząd Miejski w Elblągu, proponowana przez Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podwyżka taryf za wodę i ścieki ma osiągnąć pułap rzędu 27,3 proc. Nowe taryfy, jeśli zostaną zatwierdzone przez Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, wejdą w życie najwcześniej w październiku br.

WFOŚiGW w Poznaniu zapowiada konsultacje strategii na lata 2025-2028

Dzisiaj odbyła się pierwsza konferencja prasowa nowego Zarządu WFOŚGiW w Poznaniu, na której obecna była również wiceprzewodnicząca Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Tematem głównym był opis podjęcia działań w realizacji strategii na lata 2025-2028 oraz zapowiedź szerokich konsultacji, jakie prowadzone będą w najbliższych tygodniach w Wielkopolsce.

Raport: 9,8 proc. firm zamienia energię z paliw kopalnych na źródła odnawialne

9,8 proc. firm deklaruje zmniejszenie udziału energii z paliw kopalnych na rzecz źródeł odnawialnych - wynika z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Dodano, że 8,1 proc. przedsiębiorstw recyklinguje odpady.

MKiŚ: rząd po konsultacjach zdecyduje, który scenariusz KPEiK będzie realizowany

MKiŚ liczy, iż w najbliższych tygodniach do konsultacji publicznych trafi tzw. ambitny scenariusz Krajowego planu w dziedzinie energii i klimatu do 2030 r.; następnie rząd zdecyduje, który scenariusz, bazowy czy ambitny, będzie realizowany - poinformował wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta.

Czterodniowy tydzień pracy? Trwają analizy

"Trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy. Centralny Instytut Ochrony Pracy ma przez rok badać, jak wprowadzenie tego rozwiązania wpłynie na wypadkowość w miejscu pracy i stan zdrowia pracownika" - powiedział PAP Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki.

Porawski z ZMP: zapisy w KPO ws. planów ogólnych zagospodarowania powinny zostać zmienione

Zapisy w Krajowym Planie Odbudowy dotyczące planów ogólnych zagospodarowania przestrzennego powinny zostać zmienione - powiedział PAP Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich (ZMP). Dodał, że wiele gmin nie jest w stanie ich uchwalić do 1 stycznia 2026 r.