Śląskie. Obywatel Włoch oskarżony o wwiezienie do Polski 3 tys. ton odpadów

Za nielegalne sprowadzenie do Polski blisko trzech tysięcy ton odpadów odpowie przed sądem w Mysłowicach 43-letni obywatel Włoch, prezes spółki z Małopolski – podała w czwartek mysłowicka policja. Mężczyzna z kilku krajów przywoził do Polski zużyte gaśnice.

Orlen zwiększa zasoby na norweskim szelfie. Rośnie potencjał wydobycia

Orlen Upstream Norway podpisał umowę nabycia 20 proc. udziałów w złożu Goliat na Morzu Barentsa. Transakcja z Vår Energi, spółką włoskiego koncernu ENI, ma zwiększyć wydobycie ropy przez Orlen w Norwegii oraz wzmocnić bazę zasobową koncernu.

Mostostal Warszawa domaga się od GDDKiA 152,5 mln zł z odsetkami

Budowa odcinka drogi ekspresowej S19 Domaradz–Iskrzynia stała się przedmiotem sądowego sporu między wykonawcą a GDDKiA. Mostostal Warszawa domaga się ponad 152,5 mln zł wraz z odsetkami, wskazując, że odstąpienie od kontraktu nastąpiło z przyczyn leżących po stronie zamawiającego. Sprawa może mieć znaczenie dla dalszego przebiegu jednej z ważnych inwestycji drogowych w regionie.

Ropa tanieje po podpisaniu porozumienia między USA a Iranem

Ceny ropy naftowej na rynkach paliw spadają o ponad 2% po tym, jak weszło w życie tymczasowe porozumienie pokojowe między Stanami Zjednoczonymi a Iranem, co poprawia perspektywy dostaw ropy przez cieśninę Ormuz – informują maklerzy.

Ceny gazu w Europie najniższe od 2 miesięcy. Trump podpisał porozumienie z Iranem

Ceny gazu w Europie zniżkują i są na 2-miesięcznym minimum, po tym, jak prezydent USA Donald Trump podpisał tymczasowe porozumienie w sprawie zakończenia wojny z Iranem, mające też na celu otwarcie ponownie cieśniny Ormuz – informują maklerzy.

PKP Intercity miało ponad 535 mln zł zysku w 2025 r.; ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej

Zysk netto PKP Intercity w ub. roku wyniósł ponad 535 mln zł, zgodnie z oczekiwaniami – poinformowała w czwartek PAP członek zarządu PKP Intercity Joanna Siecińska. Zysk przewoźnika w 2024 r. wyniósł 250 mln zł.

Koszty coraz wyższe, przychody coraz mniejsze. Tak dziś wygląda gospodarka odpadami [WIDEO]

– Choć posiadamy jedną z najnowocześniejszych sortowni w Polsce, to odzyskane surowce jesteśmy w stanie zbyć po dwukrotnie niższej cenie niż przed rokiem – wylicza Sławomir Kiszkurno z Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, który zauważa też, że do ZUt-u trafia znacznie mniej cennych butelek i puszek po wejściu w życie systemu kaucyjnego. W efekcie przychody spółki spadły o 4 mln zł, o czym rozmawialiśmy podczas Konferencji "Paliwa z odpadów" wydawnictwa Abrys.

Polacy chcą ekologii, ale na własnych warunkach. EKObarometr 2026 pokazuje konsumencki pragmatyzm

Rosnąca podejrzliwość wobec greenwashingu, słabnące zainteresowanie ekologią, mniej widoczne zachowania prośrodowiskowe oraz coraz bardziej widoczny kontekst efektywności gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego - to główne trendy wynikające z najnowszej, 8. edycji raportu „EKObarometr” zrealizowanego przez agencję badawczą SW Research.

Minister Energii spodziewa się dalszych spadków cen paliw w kolejnych dniach

Obniżone stawki akcyzy na wybrane paliwa silnikowe przestały obowiązywać, ale w kolejnych dniach powinniśmy notować spadki cen paliw w związku m.in. z niższą ceną ropy na rynkach – wskazał w środę minister energii Miłosz Motyka. W czwartek paliwo powinno być tańsze niż dziś.

Samorząd ma plan: kosmiczna przyszłość kopalni Wujek

Likwidowana kopalnia Wujek w Katowicach może zyskać zupełnie nową funkcję. Przedstawiciele samorządów, nauki i polityki przekonywali w Warszawie ministrów do koncepcji utworzenia tam Centrum Symulacji Osadnictwa Kosmicznego. Projekt wpisuje się w szerszą dyskusję o przyszłości terenów poprzemysłowych w regionie.