test1
Sejmik za utworzeniem obszaru chronionego krajobrazu w Parku Śląskim
Radni sejmiku woj. śląskiego w poniedziałek przyjęli stanowisko popierające utworzenie obszaru chronionego krajobrazu w Parku Śląskim. Wicemarszałkini Joanna Bojczuk zapowiedziała, że wkrótce powołany zostanie zespół roboczy z udziałem społeczników.
Górnośląskie Koleje Wąskotorowe rozpoczęły sezon wakacyjny
Tegoroczny sezon wakacyjny rozpoczęło Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych (SGKW) - operator zabytkowej kolei wąskotorowej, która łączy Bytom z Miasteczkiem Śląskim. SGKW zaprasza też w najbliższy piątek na pierwszą tegoroczną Nocną Szychtę: wieczorno-nocny przejazd z atrakcjami.
Woda z kranu w powiecie starachowickim zdatna do użycia
Woda z kranu w Starachowicach oraz objętych awarią miejscowościach w gminach Brody i Wąchock ponownie nadaje się do spożycia. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny poinformował o przywróceniu wymaganych parametrów mikrobiologicznych. Do czwartku, 25 czerwca, sieć będzie jednak prewencyjnie chlorowana.
Historyczny przełom w ochronie Puszczy Białowieskiej. 25-letni plan UNESCO podpisany
Polski rząd zrealizował wieloletnie zobowiązanie wobec społeczności międzynarodowej. 19 czerwca 2026 roku ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podpisała Plan Zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa Puszcza Białowieska. Dokument, który zyskał już pełną akceptację Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO, rewolucjonizuje dotychczasowe standardy ochrony. Najważniejszym założeniem strategicznego planu do 2051 roku jest oddanie aż 96% powierzchni polskiej części Puszczy we władanie procesom naturalnym, przy jednoczesnym całkowitym wykluczeniu tradycyjnej gospodarki leśnej oraz polowań.
Bomba ekologiczna w powiecie przasnyskim. Setki mauzerów z rakotwórczą chemią i akt oskarżenia
Prokuratura Rejonowa w Przasnyszu (Mazowieckie) skierowała do Sądu Okręgowego w Ostrołęce akt oskarżenia przeciwko trzem mężczyznom, którym zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalnym składowaniem i transportem substancji niebezpiecznych w powiecie przasnyskim.
Upór mimo oporu. Radomsko zmienia swoje ciepłownictwo
Najpierw kotły olejowe i gazowe, następnie biomasowy, a ostatecznie także spalający paliwa alternatywne – to źródła ciepła, jakie w najbliższych latach odmienią oblicze systemu ciepłowniczego w Radomsku. Wyzwaniem w tak szeroko zakrojonej transformacji okazały się nie tylko koszty i procedury administracyjne, ale też społeczny opór. Jak sobie z nimi poradzić? Opowiedział o tym Zbigniew Rybczyński z PGK Radomsko.
Prof. Marta Pogrzeba: Na terenach poprzemysłowych produkujmy biomasę do zgazowania
Na terenach zdegradowanych przez przemysł ciężki nie należy produkować pasz i żywności. Zamiast tego warto uprawiać rośliny energetyczne, z których powstanie bezpieczna biomasa przeznaczona do zgazowania. Taki model rekultywacji oczyszcza glebę z metali ciężkich i wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego (GOZ) - apelowała prof. Marta Pogrzeba, dyrektorka i sekretarz naukowy Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych (IETU) podczas konferencji dotyczącej gospodarki o obiegu zamkniętym w praktyce - zagospodarowania hałd i ubocznych produktów spalania.
System kaucyjny przyspiesza. Czy to czas na parasol nad rynkiem?
Wprowadzony w październiku ub.r. system kaucyjny nabrał już dużego tempa, a w przyszłości będzie tylko przyspieszał. Jednocześnie jest to rozwiązanie oparte na codziennym zachowaniu milionów ludzi oraz pracy kilku operatorów systemu. Czy to już czas, by opiekę nad nimi roztoczyła organizacja parasolowa?
Minister energii: nie będzie radykalnych podwyżek cen paliw
Wygaśnięcie obniżonej stawki VAT na paliwa nie powinno doprowadzić do gwałtownego wzrostu cen na stacjach – zapowiedział minister energii Miłosz Motyka. Według niego różnice w stosunku do cen obowiązujących w czasie działania pakietu Ceny Paliw Niżej mogą wynieść zaledwie kilka groszy.
Ponad 5 mld zł z KPO dla województwa kujawsko-pomorskiego
Blisko 68 tys. umów o wartości przekraczającej 5 mld zł zawarto w województwie kujawsko-pomorskim w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Środki przeznaczono m.in. na cyfryzację szpitali, zakup autobusów elektrycznych, tramwajów i pociągów czy ochronę infrastruktury krytycznej przed cyberatakami.









