Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Europejskie cele recyklingu - UE na drodze do circular economy [WIDEO]

Europejskie cele recyklingu - UE na drodze do circular economy [WIDEO]
sr, kb
06.03.2018, o godz. 10:13
czas czytania: około 2 minut
0

Od 2024 r. zakaz składowania bioodpadów, a już dwa lata później - obowiązek segregacji tekstyliów. Do termicznej utylizacji odpadów skierowane zostaną wyłącznie pozostałości z tzw. frakcji resztkowej. Europa nabiera rozpędu na drodze do circular economy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Pakiet dyrektyw odpadowych dotyczących gospodarki obiegu zamkniętego został przyjęty  przez Komisję Środowiska – poinformował europoseł Andrzej Grzyb podczas debaty zorganizowanej przez portal Euractiv i Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce. Ostateczna decyzja zapadnie w tym miesiącu, kiedy to zatwierdzony zostanie wynik trójstronnych negocjacji rozgrywających się miedzy Parlamentem Europejskim, Komisją oraz Radą.

Zawarty w odpadach potencjał to ogromna szansa, ale i wyzwanie dla urzeczywistnienia wizji gospodarki europejskiej – zrównoważonej, niskoemisyjnej i zasobooszczędnej, w której surowce zawracane są do obiegu. Obecnie ponad połowa odpadów z gospodarstw domowych Unii Europejskiej trafia na składowiska lub do spalarni.

Przypomnijmy, że przejście z modelu linearnego do cyrkulacyjnego ma zapewnić trójstronne porozumienie z grudnia 2017 r. ws. zmian w dyrektywach odpadowych. Cel recyklingu odpadów komunalnych ma sięgnąć 65 proc. do roku 2035 i 70 proc. w zakresie odpadów opakowaniowych. Mocno dyskutowany jest problem bioodpadów, których zakaz składowania na składowiskach ma się upowszechnić od 2024 r.

– One są istotnym źródłem emisji metanu, a z drugiej strony mogą być znakomitym surowcem przy produkcji bioenergii – komentuje Andrzej Grzyb. I wskazuje, że już dwa lata później powszechnym będzie obowiązek segregacji tekstyliów.

Natomiast do termicznej utylizacji odpadów przeznaczane będą jedynie pozostałości z frakcji resztkowej. Wszystko po to, by możliwie jak najdłużej utrzymać w obiegu produkty, zasoby i ograniczyć powstawanie odpadów do minimum – zgodnie z założeniami circular economy.

UE zmienia dyrektywy dotyczące odpadów. Co to oznacza dla Polski?

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024