Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Internauci spośród 16 kandydatów wybierają polskie Drzewo Roku

Internauci spośród 16 kandydatów wybierają polskie Drzewo Roku
jwo/PAP
04.06.2018, o godz. 11:52
czas czytania: około 3 minut
0

Plebiscyt na polskie Drzewo Roku ruszył w piątek. Internauci wskażą zwycięzcę spośród 16 kandydatów, wśród których najstarszy liczy 600 lat, najwyższy mierzy 30 m, a obwód najszerszego sięga 10 m – podali ekolodzy z Klubu Gaja, którzy organizują konkurs.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Prezes Klubu Gaja Jacek Bożek powiedział, że głosować można do końca czerwca na stronie www.drzeworoku.pl. – Wyniki poznamy w lipcu. Zwycięzca plebiscytu będzie reprezentował nasz kraj w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2019 – dodał.

Bożek podkreślił, że konkurs ma na celu promowanie szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane.

Apel o ochronę drzew

Zdaniem koordynatorki konkursu Jolanty Migdał z Klubu Gaja, tegoroczna edycja jest swoistym apelem o ochronę drzew. Wśród kandydatów są okazy zagrożone wycinką. Udział w plebiscycie ich miłośnicy traktują jako szansę na ocalenie.

Internauci będą wybierali m.in. spośród kilku dębów, platanów i klonów srebrzystych, gruszy, lipy, topoli i jesionu. – Są w różnym wieku; od najstarszych ponad 600–letnich świadków historii po niedawno zasadzone. Wszystkie łączą ciekawe, często mało znane, ale wzruszające opowieści związane z samym drzewem, historią rodzinną bądź miejscem, w którym rosną – dodała Migdał.

Dąb Mieszko, dąb Bartek, klon Bukowianin

Wśród finalistów znalazł się m.in. liczący ok. 500 lat dąb Mieszko z Kończyc Wielkich. To najgrubszy i jeden z najstarszych dębów w województwie śląskim. Rośnie w parku otaczającym dawny zamek Larischów i Thunów. Z drzewem związanych jest kilka historii. Jedna z nich mówi o wojennej wyprawie króla Jana III Sobieskiego pod oblężony Wiedeń. W Kończycach zakończono jeden z dziennych etapów marszu, a w pobliżu starych dębów pochowano konie, które padły podczas znojnej wędrówki. Kiedy chorągwie jazdy opuszczały to miejsce, wieśniacy słyszeli tęskne rżenie pogrzebanych koni.

O laur ubiega się klon rosnący w Krasnystawie (lubelskie). To najbardziej charakterystyczne drzewo w tej miejscowości. Mieszkańcy nazywają go „wygiętym” lub „klęczącym”. Na początku XXI w. wraz z całym drzewostanem rynku został wskazany do wycinki w ramach opracowanego projektu rewitalizacji przestrzeni rynku miejskiego, co spotkało się ze sprzeciwem społecznym. W podobny sposób miał się potoczyć los topoli Odolanki z Warszawy. Ją również społecznicy uratowali.

Szansę, by zostać polskim Drzewem Roku ma klon srebrzysty Bukowianin z Bukowiny Sycowskiej. To najgrubszy, jednopniowy przedstawiciel tego gatunku na Dolnym Śląsku.

O tytuł zabiega dąb Bartek z Kotwasic w Wielkopolsce. Jedna z legend głosi, że posadził go Mieszko I, który przebywał w tych rejonach na polowaniu. Według innej opowieści w jego cieniu odpoczywał Napoleon Bonaparte. Drzewo jest na tyle charakterystyczne i ważne dla lokalnej społeczności, że znalazło się w herbie gminy Malanów. Dąb z Kotwasic bywa często mylony ze swym słynniejszym imiennikiem z Bartkowa koło Zagnańska w woj. świętokrzyskim.

Pretendentem jest lipa z Krapkowic na Opolszczyźnie. Według przekazów przynosi ona szczęście, o czym pamiętają szczególnie maturzyści przed egzaminami i „nabierają mocy” na ławkach pod drzewem.

Źródło: PAP Nauka w Polsce

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024