Reklama

AD1A EONOVA [22.01-06.02.25]

Arboretum Pendereckiego ubiega się o Znak Dziedzictwa Europejskiego

Arboretum Pendereckiego ubiega się o Znak Dziedzictwa Europejskiego
pap/jw
08.01.2025, o godz. 9:46
czas czytania: około 2 minut
0

Arboretum Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (Małopolskie) ubiega się tytuł Znaku Dziedzictwa Europejskiego w 2025 r. Tytuł co dwa lata przyznaje Unia Europejska miejscom, obiektom lub wydarzeniom o szczególnym znaczeniu dla historii i kultury Starego Kontynentu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO WOD-KAN [13.01-24.02.25]

Ogród Pendereckiego wraz z zespołem dworsko-parkowym przeszedł do drugiego etapu konkursu. Rozstrzygnie go Komisja Europejska. Selekcji w pierwszym etapie, czyli na szczeblu krajowym, dokonał specjalnie powołany do tego komitet, który wybrane propozycje przedstawił do akceptacji ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Oprócz arboretum w Lusławicach o Znak Dziedzictwa Europejskiego ubiega się Konstytucja dla Europy z 1831 r. Wojciecha Jastrzębowskiego.

Znak Dziedzictwa Europejskiego

Tytuł przyznawany jest od 2013 r. i z Polski otrzymały go: Cmentarz wojenny nr 123 Łużna-Pustki, Stocznia Gdańska, Unia Lubelska, Konstytucja 3 maja z 1791 r., Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach.

– Uzyskanie Znaku Dziedzictwa Europejskiego dla zespołu dworsko-parkowego umożliwi instytucji poszerzenie sieci współpracy oraz podejmowanie w nadchodzących latach kolejnych przedsięwzięć w celu propagowania materialnego i niematerialnego dziedzictwa Krzysztofa Pendereckiego – poinformował we wtorek małopolski urząd marszałkowski, który współfinansuje arboretum.



Arboretum Pendereckiego

Penderecki, pasjonat dendrologii, osobiście zaprojektował ogród na 16-hektarowym terenie. Rośnie tu ponad 2 tys. gatunków i odmian drzew oraz krzewów z całego świata, a większość z nich kompozytor posadził sam.

Ogród przynależy do Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Kompozytor wraz z żoną nabył tutejszy dwór w 1974 r. Wcześniej mieszkał tu i tworzył malarz Jacek Malczewski.

Po śmierci Pendereckiego (2020 r.) zespół dworsko-parkowy nabył skarb państwa, który opiekę nad zabytkiem powierzył Europejskiemu Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

W 2024 r. samorząd województwa przeznaczył 146 tys. zł z budżetu oraz pozyskał w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków kwotę 2 352 tys. zł na kompleksową renowację XVI-wiecznego Lamusa w zespole dworsko-parkowym w Lusławicach z uruchomieniem funkcji wystawienniczych obiektu.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1A SELEKTYWNA [13.01-28.01.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2025