Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Na granicy zatrzymano 47 ton nielegalnych odpadów z Niemiec

Na granicy zatrzymano 47 ton nielegalnych odpadów z Niemiec
sm
07.12.2018, o godz. 9:46
czas czytania: około 2 minut
0

Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie udaremnili wwóz do Polski nielegalnych odpadów z Niemiec. Jedna ciężarówka wiozła gruz, druga - odpady foliowe.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

W ciężarówce zatrzymanej przez kontrolerów KAS na autostradzie A6 w pobliżu granicy polsko-niemieckiej znaleziono 23 worki “big bag” z gruzem rozbiórkowym. W workach były rozbite cegły, bryły suporeksu, elementy żelbetonowe, żwir oraz odpady organiczne – trawa i krzaki. W workach znaleziono też ścinki papy, rozbite kafle ceramiczne, połamane płyty wiórowe, kawałki folii, połamane rynny oraz elementy pieca kaflowego.

UCS skierował wniosek do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie o ocenę przywożonego towaru pod kątem spełnienia definicji odpadu. WIOŚ potwierdził, że to odpady i zwrócił uwagę, że wysyłający transport miał obowiązek poinformować o planowanym przewozie właściwe organy i uzyskać ich pisemną zgodę na przewóz.

Dalsze postępowanie prowadził Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, który skierował do niemieckiego inspektoratu zawiadomienia o nielegalnym przewożeniu odpadów. Pismo zawiera też wniosek o podjęcie działań gwarantujących zwrot odpadów do kraju wysyłki.

W czasie drugiej kontroli w tym samym miejscu zatrzymano samochód, który według dokumentacji miał przewozić ładunek odpadów folii. Pojazd nie był jednak oznaczony zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska literą „A”, która powinna być umieszczona na pojeździe przy transgranicznym przemieszczaniu odpadów.

Kierowca twierdził początkowo, że nie przewozi odpadów, więc nie potrzebuje dodatkowych dokumentów i oznakowania. Kilka minut później, gdy trwała jeszcze kontrola dokumentów, oznaczył pojazd tablicami i oświadczył, że jego szef prześle brakujące dokumenty drogą elektroniczną.

Wobec takiego zachowania oraz rozbieżności w danych zawartych w nadesłanych dokumentach, funkcjonariusze podjęli decyzję o sporządzeniu do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wniosku o ocenę towaru. WIOŚ uznał, że przewożony ładunek spełnia definicję odpadu, a jego wwóz do Polski to przypadek “nielegalnego transgranicznego przemieszczania”.

Zgromadzoną dokumentację przekazano do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, który poprowadzi dalsze postępowanie w tej sprawie. Odpady zostały zabezpieczone i są pilnowane przez funkcjonariuszy KAS.

Źródło: IAS w Szczecinie, GP24.pl

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024