Prezydent Krupa wziął udział w konferencji Światowego Porozumienia Burmistrzów w sprawie Klimatu i Energii, która odbyła się w ramach 24 szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach.
Porozumienie jest największą na świecie inicjatywą władz miejskich dotyczącą energii i klimatu, łączy tysiące przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych, którzy dobrowolnie realizują na swoim terenie europejskie cele klimatyczne i energetyczne. Organizacja skupia ponad 9 tys. miast zamieszkanych przez 10 proc. światowej populacji.
Katowice ograniczą szkodliwe emisje
Przystępując do porozumienia, Krupa zapowiedział, że Katowice do roku 2030 ograniczą emisję CO2 o 40 proc. Miasto prowadzi już w tym kierunku działania, m.in. wymianę kotłów. Będzie też wymieniać tabor autobusowy na bardziej ekologiczny, nieemitujący spalin.
– Chcemy kupić ok. 30 autobusów elektrycznych – powiedział prezydent Krupa. Dodał, że Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska planuje zakup 300 sztuk takich autobusów, a są szansę na rozwinięcie tego zakupu do 1000 autobusów. Prezydent nie wykluczył też wprowadzenia ograniczeń w ruchu samochodów osobowych.
Mówiąc o Światowym Porozumieniu Burmistrzów w sprawie Klimatu i Energii, Krupa powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że prezydenci miast w pewnym stopniu “zarządzają światem”. – Widzimy konkretną rolę do spełnienia, jako burmistrzowie, prezydenci, aby włączyć się w działania, bez względu na dyskusje na “górze”. Jeżeli rozwiążemy nasze problemy wewnętrzne, dużo łatwiej będzie rozwiązywać te problemy szczebla krajowego – powiedział Kupa.
Coraz bardziej zielone Katowice
Podczas Dnia Miejskiego na COP24 Katowice prezentowały swoje osiągnięcia w walce ze smogiem, ograniczaniem skutków zmian klimatu i zastosowaniu rozwiązań ekologicznych.
Daniel Wolny, kierownik miejskiego referatu energii zwrócił uwagę, że ponad 40 proc. powierzchni miasta to tereny zielone. – Przyjeżdżając po latach do Katowic, od razu zauważamy transformację miasta, zmianę w kierunku “black to green”. Bardzo duży nacisk kładziemy na walkę z zanieczyszczeniami powietrza. Nasz program to pomoc dla najuboższych, sprawdzanie i wdrażanie nowych regulacji zarówno w budynkach miasta jak i tych prywatnych. Istotna jest dla nas również edukacja mieszkańców – wyliczał.
W mieście wprowadzono szczegółowy plan gospodarki niskoemisyjnej, który dąży do ograniczenia emisji CO2. Zakłada on m.in. dopłaty dla najuboższych, program zmiany systemów grzewczych czy kontrole powietrza za pomocą drona.
Komentarze (0)