Główny Geolog Kraju wyjaśnia, że kiedyś głębokie wiercenia na ponad 5 km głębokości trwały nawet dwa lata, a dzisiaj można to zrobić nawet w kilka tygodni. W Polsce najgłębsze wiercenia przekraczają 7 km. Hałas generowany podczas wykonywania prac jest porównywalny do hałasu emitowanego przez pracujący ciągnik rolniczy.
W Polsce w otworach wiertniczych lat stosowane jest szczelinowanie skał. Szczelinowanie udrażnia skały, pozwalając tym samym na efektywne wydobywanie wód termalnych, gazu ziemnego czy ropy naftowej. W procesie tym wykorzystuje się mikroładunki i płyny szczelinujące (woda, sole mineralne i drobiny piasku). Ilość wtłoczonego płynu szczelinującego jest mikroskopijnie mała, w porównaniu do np. ilości wydobytej wody termalnej.
GGK zapewnia, że głębokie wiercenia wprowadzają minimalną ingerencję człowieka w warstwy Ziemi, a korzyści z nich płynące są ogromne. Polska może korzystać ze swoich źródeł gazu i ropy oraz rozwijać geotermię, która przyczyni się do lepszej jakości powietrza.
Jak zapowiada minister środowiska Henryk Kowalczyk: “Rozwój geotermii jest jednym z priorytetowych celów Ministerstwa Środowiska. Geotermia to szansa i przyszłość Polski”. Z kolei Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada wsparcie dla projektów geotermalnych, bo “Geotermia jest energią najczystszą, bezemisyjną, stabilną, bezodpadową i w długofalowym okresie tanią”.
W realizowanym od września wierceniu geotermalnym w Lądku Zdroju osiągnięto właśnie głębokość 1400 metrów, a geolodzy chcą dotrzeć na 2500 metrów. Wiercenie trwa 24 godziny na dobę i siedem dni w tygodniu. Inwestycję wartą prawie 19 mln wsparł dotacją NFOŚiGW.
Wody podziemne uznaje się za geotermalne jeśli ich temperatura na wypływie ze źródła lub otworu wiertniczego wynosi co najmniej 20 st. C. Ocenia się, że najlepsze warunki do rozwoju geotermii panują na Podhalu. Źródło Bańska Niżna w pobliżu Zakopanego, gdzie prowadzi eksploatację Geotermia Podhalańska, łączy wysoką temperaturę wody (86 st. C) z dużą wydajnością (500-550 m3/h) i niską mineralizacją (2,5g/l). Na geotermię postawiły też: Mszczonów, Uniejów, Poddębice, Pyrzyce, Stargard Szczeciński i Toruń.
Źródło: Ministerstwo Środowiska, NFOŚiGW
Komentarze (0)