Czy problem braku wody pitnej rozwiąże... powietrze?

Czy problem braku wody pitnej rozwiąże... powietrze?
ko
18.01.2019, o godz. 12:25
czas czytania: około 2 minut
0

Według UNICEF 2 mld ludzi na świecie nie ma stałego dostępu do wody pitnej. Nie wszędzie da się ją pozyskać z gruntu lub rzeki. Firmy technologiczne coraz częściej szukają metod na pozyskanie wody z powietrza, wykorzystując do tego zjawisko kondensacji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Powstają już pierwsze zminiaturyzowane atmosferyczne generatory wody, które sprawdzą się w warunkach domowych i biurowych.

Woda dla biura i z odpadów drzewnych…

Produkowane przez izraelską firmę Watergen urządzenie Genny wytwarza  wodę zdatną do picia ze znajdującego się w pokoju powietrza. Może zastąpić biurowy dyspenser wody, dostarczając 27 litrów wody pitnej dziennie. Wystarczy jedynie podłączyć ją do prądu – tłumaczy Yehuda Kaploun z Watergen.

Genny zbiera powietrze znajdujące się w pomieszczeniu, oczyszcza je, a następnie poddaje procesowi filtracji. Na koniec uzyskana woda jest mineralizowana dla poprawienia smaku. Ostatecznym produktem jest czysta, pitna woda, a produktem ubocznym jest też czyste powietrze wewnątrz pomieszczenia.

Podobne rozwiązanie opracowała kalifornijska firma Skysource. Jej produkt Wedew pozwala wykorzystać odpady drzewne i żywnościowe do produkcji czystej wody w procesie kondensacji powietrza. System zamknięty w kontenerze dostawczym, charakteryzuje się niską emisją dwutlenku węgla do atmosfery i w ciągu jednego dnia potrafi wytworzyć do 2 tys. litrów wody pitnej.

Sposób na suszę? Kontener produkujący wodę z z powietrza

Słoweński pomysł

Z kolei słoweński start-up MyWater postanowił wykorzystać technologię AWG, aby rozwiązać problem zaśmiecania oceanu plastikowymi odpadkami. Firma planuje produkować dystrybutory wody oparte na zjawisku kondensacji pary wodnej, które pozwoliłyby napełniać butelki czystą wodą wygenerowaną z powietrza. Pierwsze krany z wodą pozyskaną w tym procesie mają pojawić się w słoweńskich górach i nad jeziorem Bled, popularnymi destynacjami turystycznymi, w których dostęp do wody pitnej jest utrudniony.

– Możemy dostarczać wodę tam, gdzie faktycznie jej brakuje. Mamy maszyny o znacznie większej skali, które mogą dostarczać wodę podczas katastrof i klęsk żywiołowych. Jest to technologia, którą można zastosować wszędzie, która zmienia sposób, w jaki otrzymujemy wodę do picia. Nasze maszyny mogą dostarczyć wodę do picia w miejscach, gdzie woda jest niezdatna do picia lub zawiera toksyny – informuje słoweńska firma.

Pomoże w rejonach narażonych na susze

Genny trafi na rynek w pierwszej kolejności trafi do użytkowników w Afryce i Australii, rejonów najbardziej narażonych na susze. – Według najnowszych prognoz, niemal 70 proc. ludzi na świecie w ciągu najbliższych 10 lat będzie miało problem z niedostatkiem wody pitnej. Chcemy rozwiązać ten problem, ponieważ na świecie jest wystarczająca ilość powietrza, które można przetworzyć na wodę – przekonuje Yehuda Kaploun.

Szacuje się, że w najbliższych latach branża atmosferycznych generatorów wody będzie rozwijać się w tempie 30 proc. w skali roku. Do 2024 r. wartość tego rynku ma wynosić 8,5 mld dol.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024