Około 2,1 mld ludzi na świecie nie ma dostępu do wody pitnej. Ten problem, choćby częściowo, może rozwiązać urządzenie produkujące H2O z powietrza.

Woda w Skywater wytwarzana jest dzięki naśladowaniu procesu formowania się chmur. Urządzenie zderza ciepłe powietrze z zimnym. Krople wody trafiają do zbiornika, z którego mogą być pobierane.

Urządzenie zaprojektowane i wyprodukowane przez Skysource/Skywater Alliance przypomina zwykły kontener, a tak naprawdę stanowi „maszynę” mogącą wyprodukować około 2 tys. litrów wody bezpośrednio z powietrza. Może to wystarczyć dla ok. stu osób.

Ekorozwój Kraków 300 x 250

Sama technologia nie jest nowatorska, ale zwykle generowała ogromne koszty związane z wykorzystaniem energii elektrycznej. Nowością w Skywater jest wykorzystanie biomasy: drewnianych wiórów czy skorup kokosa. Koszt produkcji jednego litra zamyka się w około 2 centach amerykańskich.

Urządzenie otrzymało ostatnio nagrodę Xprize, a jego twórcy 1,5 mln dolarów na wdrażanie technologii.

Uruchomienie technologii na dużą skalę mogłoby się przyczynić do niwelowania skutków klęsk żywiołowych, w przypadkach, gdy dostęp do wody pitnej staje się utrudniony lub niemożliwy, a także w rejonach stale dotkniętych suszą.

Źródło: fpiec.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj