We wtorek, 5 lutego konferencję rozpoczną sesja i prezentacje poświęcone gospodarce obiegu zamkniętego. Podczas panelu specjaliści będą dyskutować o GOZ jako wyznaczniku rozwoju recyklingu.
Słuchacze poznają m.in. plany Parlamentu Europejskiego oraz oceny specjalistów w zakresie stopnia zaawansowania polskich rozwiązań na tle tych wdrażanych przez inne europejskie kraje.
ROP przedmiotem dyskusji
Uczestnicy drugiej wtorkowej sesji zajmą się problemami związanymi z zagospodarowaniem odpadów opakowaniowych, w tym kwestii rozszerzonej odpowiedzialności ich producentów. Od dłuższego czasu przedstawiciele branży gospodarki odpadami postulują wdrożenie tego rozwiązania, spotykają się w tej sprawie z choćby przedstawicielami Ministerstwa Środowiska.
O ile gospodarujący odpadami uważają, że ewentualne wprowadzenie ROP jest odpowiedzią na problemy z finansowaniem systemu, o tyle dla producentów opakowań wiązałoby się to z dodatkowymi kosztami. Dyskusja nie będzie łatwa, ale stanie się też okazją do podsumowania kilku lat prac i inicjatyw podejmowanych w celu naprawy systemu odzysku i recyklingu opakowań.
Temat zostanie poruszony również podczas środowego ringu (rozpocznie o godz. 11:55), w czasie którego przedstawiciele recyklerów, organizacji odzysku opakowań, związku pracodawców przemysłu opakowań, Krajowej Izby Gospodarczej i zakładów zagospodarowania odpadów postarają się wskazać zakres odpowiedzialności, jaka powinna spoczywać na przedsiębiorcach wprowadzających opakowania na rynek, w tym ich odpowiedzialności finansowej za recykling.
Będą rozmawiać również o bezpieczeństwie systemu – nadzorze, monitoringu i kontroli rynku oraz perspektywie czasowej wprowadzania ewentualnych zmian.
Biorecykling na zakończenie
Środowa sesja „Selektywna zbiórka odpadów i biorecykling” zostanie poświęcona m.in. pozyskiwaniu energii z odpadów w świetle obowiązujących uwarunkowań prawnych i energetycznych.
Paneliści omówią też rolę, jaką dla założeń związanych z GOZ odgrywać zbiórka odpadów biodegradowalnych. Porozmawiają o przyczynach, wymaganiach i sprawdzonych rozwiązaniach z zakresu biorecyklingu. Zainteresowani wysłuchają też przedstawicieli producentów niektórych w tych rozwiązań oraz praktyków z zakładów zagospodarowania odpadami.
Poznańską konferencję zakończy wyjazd studyjny do biogazowni w Berlinie.
Komentarze (0)