Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Katowice dążą do gospodarki o obiegu zamkniętym

Katowice dążą do gospodarki o obiegu zamkniętym
dom
03.10.2019, o godz. 13:17
czas czytania: około 2 minut
2

Fundacja WWF Polska i miasto Katowice przyjęły plan pod roboczym tytułem „Katowice zamykają obieg”, którego celem jest wdrożenie w metropolii gospodarki o obiegu zamkniętym.  

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Gospodarka o obiegu zamkniętym jest koncepcją polegającą na racjonalnym wykorzystaniu zasobów i ograniczaniu negatywnego oddziaływania odpadów na środowisko. Zgodnie z tą ideą produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe, a wytwarzanie odpadów powinno być jak najbardziej zminimalizowane. GOZ pozwala więc pogodzić potrzeby ludzi z dostępnymi zasobami środowiska.

Fundacja WWF Polska, Towarzystwo na rzecz Ziemi, Polskie Stowarzyszenie Zero Waste, Instytut Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, Fundacja Alter Eko oraz European Environmental Bureau zawiązały koalicję organizacji pozarządowych, której celem ma być udzielanie pomocy polskim miastom w transformacji w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego.

– Nasz projekt koncentruje się na miastach. Jak podaje Global Footprint Network do 2050 r. właśnie tam będzie mieszkało 70-80 proc. ludzi. Potrzebny nam odważny lider, gmina która pokaże, że realizacja ambitnych celów jest możliwa także w Polsce – mówi Mirosław Proppé z WWF.  

Katowice jako pierwsze duże miasto w kraju zadecydowały o współpracy w ramach projektu. Chodzi o wypracowanie długofalowej polityki i programów obejmujących całą wspólnotę, w tym mieszkańców, ruchy oddolne i organizacje pozarządowe, biznes i administrację. Ideą jest stopniowe ograniczanie ilości produkowanych odpadów, obejmujące m.in. ponowne użycie produktów, recykling czy kompostowanie.

– Zdajemy sobie sprawę ze skutków zmian klimatu i wpływu jaki człowiek ma na środowisko. Z jednej strony odpowiadamy na oczekiwania Unii Europejskiej, która dąży do poprawy efektywności i jakości selektywnej zbiórki odpadów. Z drugiej strony zastanawiamy się jak zmniejszyć wytwarzanie odpadów – powiedział wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba.

Na bezpośrednią współpracę z Fundacją WWF liczy też Metropolia GZM.

– Jednym z ustawowych zadań metropolii jest rozwój społeczno-gospodarczy. Gospodarka o obiegu zamkniętym jest nowym modelem gospodarki światowej, opartym na szeroko rozumianym rachunku ekonomicznym. To szansa dla nas na długoterminowy rozwój. To się po prostu będzie opłacało – mówi Danuta Kamińska, wiceprzewodnicząca zarządu Metropolii GZM.

List intencyjny między Fundacją WWF a Katowicami został podpisany również przy udziale dwóch miejskich spółek – Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, w założeniu lidera projektu i Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Współpraca z tym ostatnim pozwoli w przyszłości testować m.in. nowe rozwiązania nisko- i zero-emisyjne w budownictwie mieszkaniowym.

Tagi:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (2)


energetyk

Komentarz #25223 dodany 2019-10-03 14:19:43

Piękne hasła, ciekawe czym zaowocują, niestety doświadczenie nastraja mnie pesymistycznie, ślepa, wyrywkowa realizacja oczekiwań UE może skończyć się na konferencjach, opracowaniach teoretycznych systemów, szkoleniach i wzajemnym adorowaniu. GOZ uda się tylko w przypadku kompleksowego bilansującego się systemu gospodarki odpadami, recykling materiałowy musi domykać odzysk energetyczny tylko w takim modelu możemy mówić o gospodarce bezodpadowej, mimo wszystko powodzenia i realistycznego podejścia do słusznej sprawy służącej społeczeństwu.


Ehh

Komentarz #25471 dodany 2019-10-06 10:31:02

Dokładnie ,ładnie wyglądają przy podpisywaniu, ale to ściema, nic konkretnego, nie widać technologii która to zapewni, ten portal opisuje coraz większe bzdury. Zero konkretów.

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024