Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Chcą usprawnić segregację odpadów. Zaczną od plastików

Chcą usprawnić segregację odpadów. Zaczną od plastików
jwo
09.02.2020, o godz. 11:00
czas czytania: około 2 minut
5

Prostsze zasady, zwiększenie ilości przetwarzanych i odzyskiwanych surowców oraz zmniejszenie ryzyka wzrostu kosztów. Szczecin rozpoczyna wdrażanie kolejnych działań i rozwiązań, które mają usprawnić gospodarkę odpadami w mieście.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

– Staramy się działać w tym obszarze, na który mamy wpływ, chociaż jako gmina jesteśmy jedynie pośrednikiem pomiędzy mieszkańcami a firmami odbierającymi odpady, poruszającym się w ramach określonych przepisów – mówi Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Szczecin.

– Mimo to chcemy zaproponować rozwiązania, które zmniejszą ryzyko kolejnych regulacji opłat za śmieci, uproszczą zasady selektywnej zbiórki oraz zwiększą jej efektywność – dodaje reprezentant miasta.

Na początek plastiki

Aby segregacja prowadzona przez mieszkańców była bardziej efektywna, miasto proponuje frakcję odpadów z tworzyw sztucznychi ściśle określić które z nich powinny trafiać do żółtego pojemnika. Grupa ta obejmowałaby: butelki PET, tzw. opakowania wielomateriałowe (kartony po sokach i mleku), opakowania po chemii i kosmetykach, białą folię oraz puszki i opakowania metalowe.

Z grupy wyłączone zostałyby natomiast m.in. plastikowe opakowania po żywności. Takie zasady miałyby zostać zapisane w Regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie.

Mieszkańcy istotnym wsparciem

Miasto chce również zaprosić do dyskusji na temat śmieci, proponowanych rozwiązań, problemów związanych z funkcjonowaniem systemu oraz jego przyszłości wszystkie zainteresowane strony: od mieszkańców, poprzez firmy z branży odpadowej, ekspertów, po zarządców nieruchomości czy spółdzielnie mieszkaniowe.

Dyskusje będą odbywały się w ramach tzw. Forum odpadowego, którego kolejne edycje będą odbywały się w najbliższych miesiącach, w różnych lokalizacjach. Celem jest jak najszersze spojrzenie na system, z uwzględnieniem praktycznych aspektów jego funkcjonowania i wypracowanie wspólnych rozwiązań.

Kontynuowane będą również prowadzone przez miasto działania edukacyjne w szkołach oraz kampanie informacyjne kierowane bezpośrednio do mieszkańców.

Program będzie kontynuowany w kolejnych latach, obejmując pozostałe frakcje odpadów.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (5)


Komentarz #41341 dodany 2020-02-10 12:18:18

A opakowania po jogurtach śmietanie pewnie myć

hihihi

Komentarz #41700 dodany 2020-02-12 09:08:50

napisał/a:

A opakowania po jogurtach śmietanie pewnie myć

Oczywiście. że myć, a co za problem przepłukać. Nauczyłem się tego , jak musiałem stojak na worki postawić w wiatrołapie. By MI nie śmierdziało zaraz przy wejściu zacząłem myś plastikowe pojemniki. Jakoś znaczącego wzrostu zużycia wody nie zauważyłem. A napewno jest to lepszy surowiec niż zapackane plastiki! Ale blokers pewnie tego nie zrozumie tylko bedzie miał pretensje do całego swiata....


ja-nek

Komentarz #41702 dodany 2020-02-12 09:13:18

""jako gmina jesteśmy jedynie pośrednikiem pomiędzy mieszkańcami a firmami odbierającymi odpady" - bzdura, to gmina ma organizować i nadzorować system, firma ma realizować zapisy z umowy oraz specyfikacji przetargowej. PRÓBA ZWALANIA ODPOWIEDZIALNOŚCI NA INNYCH


cfc

Komentarz #42753 dodany 2020-02-18 13:45:33

A dlaczego "z grupy wyłączone zostałyby natomiast m.in. plastikowe opakowania po żywności"? Co przemawia za takim podejściem?


Adam

Komentarz #43828 dodany 2020-02-24 07:42:55

Wychodzi na to, że mamy zapłacić znacznie więcej za opakowania plastikowe po żywności. Ten socjalizm nas w końcu wykończy.

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024