Pierwszym projektem badawczym będzie ulepszenie specjalnej mieszanki wzbogacającej glebę, którą pozyskuje się z odpadów powstających w zakładach papierniczych.
Odpady lekarstwem na problemy rolnictwa
– Jest to produkt powstały na bazie celulozy i glinki, czyli produktów całkowicie naturalnych. Pierwsze ekspertyzy Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznastwa w Puławach wykazały, że jego obecność na polu podnosi PH gleby, dostarcza materiału na próchnicę i utrzymuje w niej wodę. Jest to więc sposób na trzy problemy trapiące współczesne rolnictwo – niedobór wody, zakwaszenie oraz braki próchnicy spowodowane np. monokulturą upraw – wyjaśnia Wojciech Musiał, przedstawiciel firmy, która współpracuje z uczelnią.
– Jednocześnie rozwiązujemy inny problem, jakim jest celuloza z produkcji papieru, a który z kłopotliwego odpadu przekształcamy w cenny dla rolnictwa dodatek poprawiający jakość gleby. Surowca nie powinno zabraknąć, bo mówimy o rynku obejmującym pół miliona ton w skali roku – dodaje.
Nauka we współpracy z biznesem
– Z naszych badań będą korzystali przedstawiciele świata biznesu, a firmy pomogą nam w ukierunkowaniu niektórych działań pod kątem oczekiwań z ich strony – wyjaśnia prof. prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego.
Dyrektor centrum badawczego UO Grzegorz Sawicki poinformował, że decyzje o wyborze sprzętu kupowanego do tworzonych laboratoriów będą konsultowane z firmami, które chcą podjąć współpracę z uczelnią. Dobrym przykładem są stanowiska, na których będzie można testować preparat partnera biznesowego w przyspieszonym tempie, symulującym jednocześnie cykl pór roku na polu.
Partner prywatny zadeklarował już zakup części sprzętu badawczego dla uczelnianej pomologii.
Źródło: PAP Nauka w Polsce
Komentarze (0)