Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Koronawirus ma pozytywny wpływ na środowisko - oceniają naukowcy

Koronawirus ma pozytywny wpływ na środowisko - oceniają naukowcy
mp
17.03.2020, o godz. 13:09
czas czytania: około 2 minut
0

Pandemia koronowirusa zbiera żniwo wśród ludzi i gospodarki. Ta wyjątkowa sytuacja odbija się również na środowisku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Ograniczenie działalności gospodarczej i przemysłowej powodującej zanieczyszczenia atmosfery, wody oraz  stylu życia spowodowana przymusowymi kwarantannami  ograniczająca konsumpcję i transport publiczny znalazły także odbicie w zmianach jakości środowiska.

Zjawisko tych zależności zainteresowało badaczy z uniwersytetu Stanforda, którzy zwrócili uwagę na znaczny spadek emisji CO2 w Chinach, oceniając jego redukcję aż o jedną czwartą.

Analizie poddano powietrze z prowincji Hubei, z miejsca gdzie rozpoczęła się epidemia koronowirusa i stwierdzono, że po kilku miesiącach jakość powietrza zdecydowanie się podniosła. Badacze twierdzą nawet, iż czystsze powietrze mogło uratować życie 4 tysiącom dzieci poniżej piątego roku życia oraz 73 tysiącom osób w podeszłym wieku. Analitycy zgłaszają dość śmiały pogląd, że niebezpieczny wirus uratował więcej ludzi niż wystąpiło z jego powodu zgonów.

Niestety, poprawa jakości warunków środowiska naturalnego może być chwilowym stanem. Galopująca z powodu pandemii recesja będzie zmuszała budżety państw do ciecia kosztów na planowane innowacje i rozwiązania ekologiczne. Niewykluczony staje się powrót do paliw kopalnianych. Taki wniosek badacze wysnuwają na podstawie sytuacji z 2009 r., gdy po światowym kryzysie finansowym odbudowująca się gospodarka zwiększyła zużycie energii aż o 5,4 proc. w skali roku.

Uczeni z Uniwersytetu Columbia zauważają natomiast, że zmiana modelu konsumpcji na bardziej domową zwiększy zużycie energii pochodzącej z energochłonnych urządzeń domowych. Dodatkowym nowym obciążeniem dla środowiska w obliczu pandemii koronowirusa staje się potrzeba gigantycznej produkcji maseczek ochronnych i środków dezynfekujących, co spowoduje hałdy odpadów medycznych. W szczycie zachorowań w Wuhan naliczono ich aż o 200 ton więcej.

Rezultatem pandemii są także zawieszone loty międzynarodowe i transport, co przyczynia się do spadku ceny za ropę naftową. Jednak badacze upominają, że jest to tylko chwilowa sytuacja do czasu ustania pandemii.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024