Pakiet jest efektem prac powołanego w ubiegłym tygodniu zespołu, w skład którego weszli przedstawiciele podmiotów zrzeszających przedsiębiorców (Regionalnej Izby Gospodarczej, Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości) oraz wszystkich klubów posiadających swoich przedstawicieli w Radzie Miasta. Ma stanowić uzupełnienie działań rządowych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.
– Epidemia koronawirusa sprawiła, że wielu przedsiębiorców znalazło się w krytycznej sytuacji. Dochody większości firm, które nie mogą prowadzić działalności, spadły praktycznie do zera. (…) W Katowicach mamy dziś 48,5 tys. firm, z czego aż 46 tys. stanowią mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 9 osób. Wielu z tych przedsiębiorców żyje w niepewności i nie wie, czy przetrwa ten kryzys. (…) Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy ma dwa najważniejsze cele: utrzymanie firm oraz zachowanie miejsc pracy. Jest on wynikiem zarówno rozmów z naszymi przedsiębiorcami, jak i pracy kilkunastoosobowego zespołu – m.in. przedstawicieli biznesu, ale też radnych wszystkich klubów Rady Miasta, którym dziękuję za sprawną pracę ponad podziałami – powiedział Marcin Krupa.
Obniżenie czynszu za lokale użytkowe
Pakiet składa się z pięciu filarów. Pierwszy dotyczy najemców lokali użytkowych będących własnością miasta. – Firmy, które na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia (z 13 marca) oraz wprowadzenia stanu epidemii (20 marca z nowelizacją z 24 marca) musiały zawiesić działalność, a także te, które zamknęły swoją działalność za względu na brak klientów, zostaną zwolnione przez nas z opłaty czynszowej na okres obowiązywania tych uregulowań – zapowiada prezydent Katowic.
Po ponownym otwarciu firmy, przez okres trzech miesięcy, przedsiębiorcy będą płacić połowę czynszu. Płatność tę będzie można rozłożyć na raty na kolejne sześć miesięcy. – Ponadto wszyscy przedsiębiorcy, którzy nie musieli zamknąć swoich działalności otrzymają 50% zwolnienia z czynszu na czas obowiązywania obostrzeń – dodaje Krupa i podkreśla, że zwolnienia i karencja będą przyznawane na wniosek przedsiębiorców.
Drugi filar obejmuje pomoc podmiotom dzierżawiącym od miasta. Opłata za ogródki letnie zostanie ograniczona do końca roku do 1 grosza za metr kwadratowy. Dzierżawcy powierzchni lub obiektów handlowych na targowiskach miejskich będą traktowani podobnie jak najemcy lokali użytkowych będących własnością miasta i będą podlegać takim samym zwolnieniom jak oni.
Zwolnienie z podatków
Trzeci filar dotyczy podatków od nieruchomości i od środków transportu oraz opłat śmieciowych. Przedsiębiorcy, którzy w wyniku obecnej sytuacji mają zakaz prowadzenia działalności, a także ci, którzy odnotowali spadek obrotów gospodarczych (zgodnie z definicją zawartą w ustawie), zostaną zwolnieni z podatku od nieruchomości za okres od kwietnia do czerwca. Zwolnienie będzie dokonywane na wniosek przedsiębiorcy. Pozostali przedsiębiorcy, którzy odnotowali spadek obrotów, ale nie są objęci zapisami ustawy, będą mogli wystąpić o przedłużenie terminu płatności za kwiecień, maj, czerwiec maksymalnie do 30 września.
Podobnie w przypadku podatku od środków transportu – również będzie można wnioskować o jego umorzenia, rozłożenia na raty lub odroczenia terminu wpłaty. Przedsiębiorcy będą mogli się starać także o obniżenie opłaty śmieciowej o 50% za okres obowiązywania przepisów o stanie epidemii lub stanie zagrożenia epidemicznego.
W ramach czwartego filaru zostanie utworzony Punktu Doradztwa Kryzysowego, w którym przedsiębiorcy będą mogli uzyskać pomoc w zakresie prawa, finansów i gospodarki oraz wsparcie psychologów i doradców z branży HR.
Wniosek do premiera oraz innych organizacji
Piąty filar obejmuje działania mające doprowadzić do możliwie szybkiego wdrożenia rozwiązań prawno-finansowych w podmiotach niezależnych od władz samorządowych. – Przede wszystkim chciałbym zaapelować do właścicieli nieruchomości, którzy wynajmują lokale naszym przedsiębiorcom, by w tym trudnych okresie zwolnili ich z czynszów w całości lub w części. Jeśli firmy upadną nikt nie będzie płacił czynszów. Przetrwanie firm leży w naszym wspólnym interesie – podkreśla prezydent Marcin Krupa.
W ramach tego filaru prezydent Marcin Krupa wystąpi do premiera z wnioskiem o wprowadzenie kilku zmian ważnych dla przedsiębiorców, m.in. o zwrot podatku VAT dla firm w 14, a nie 60 dni, wydłużenie okresu przyznawanych koncesji na alkohol oraz ważności opłaty za sprzedaż alkoholu o okres obowiązywania ograniczeń epidemicznych. Prezydent zwróci się także do Stowarzyszeń i firm reprezentujących artystów, jak ZAIKS, STOART, SAWP czy też ZPAV z wnioskiem o zawieszenie pobierania odpłatności za okres obowiązywania ograniczeń epidemicznych.
– Wystąpimy także do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z wnioskiem o przekazanie 100 milionów złotych dla gmin tworzących metropolię. Byłby to fundusz dedykowany wsparciu przedsiębiorców. Jestem przekonany, że w obecnej sytuacji zarząd GZM zdaje sobie sprawę z priorytetowego charakteru tych działań – podkreśla prezydent Marcin Krupa i dodaje, że dodatkowo podjęte zostały działania w celu utworzenia Katowickiego Funduszu Pomocy Przedsiębiorcom z pulą 10 mln zł. Aktualnie trwa analiza prawna dotycząca możliwości i sposobu jego powołania.
– Katowicki Pakiet Przedsiębiorcy zaprezentowany przez Miasto Katowice wychodzi naprzeciw oczekiwaniom naszego rodzimego biznesu. To ważne, że jako przedstawiciele przedsiębiorców zostaliśmy zaproszeni do tej ważnej dyskusji i mieliśmy wpływ na przedstawione rozwiązania. Jako przedsiębiorcy jesteśmy nauczeni brać sprawy we własne ręce i działać nawet wbrew okolicznościom losu. Sytuacja jest jednak wyjątkowa – dlatego wsparcie oferowanie przez Miasto Katowice może uratować wiele firm przed upadkiem, a części pozwolić szybciej stanąć na nogi – stwierdził Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, który uczestniczył w pracach zespołu powołanego przez prezydenta.
Podczas poniedziałkowej konferencji prezydent zapowiedział dodatkowo, że Miasto i wszystkie jednostki miejskie wprowadzą zasadę minimalizacji terminów płatności tak, by miejscy wykonawcy i podwykonawcy otrzymywali płatności w jak najszybszym terminie.
Jak skorzystać z katowickiego pakietu przedsiębiorcy?
– Aby skorzystać z konkretnej pomocy oferowanej w ramach Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy należy złożyć do Urzędu Miasta Katowice odpowiednie wnioski. Będą one maksymalnie uproszczone, w ramach obowiązujących przepisów prawa, by każdy przedsiębiorca mógł szybko ubiegać się o pomoc. Będziemy bazować na oświadczeniach, które będą składane pod rygorem odpowiedzialności karno-skarbowej. Chcemy też uspokoić przedsiębiorców, że za okresy przyznanych karencji, prolongat lub wydłużeń terminów spłat nie będą naliczane odsetki, a przedsiębiorca nie będzie obciążany karami czy sankcjami za te okresy. Chciałbym też podkreślić, że zdajemy sobie sprawę, iż żaden program nie uwzględni wszystkich sytuacji – dlatego każdą sprawę z jaką trafią do nas przedsiębiorcy będziemy rozpatrywać indywidualnie – wskazał Mariusz Jankowski, naczelnik Wydziału Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Katowice.
Akcję pomocową w ramach Katowickiego Pakietu Przedsiębiorcy będzie koordynować katowicki Miejski Inkubator Przedsiębiorczości Rawa.Ink.
Komentarze (0)