Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: samorząd

Łącznie artykułów: 301.

Gdańsk. Dwie oferty w przetargu na 20 nowych tramwajów

Gdańsk. Dwie oferty w przetargu na 20 nowych tramwajów

15.06.2026
0

Gdańskie Autobusy i Tramwaje (GAiT) otworzyły oferty w przetargu na dostawę 20 nowych, niskopodłogowych i dwukierunkowych tramwajów. Propozycje złożyły firmy Pesa Bydgoszcz oraz czeska Skoda Transportation. Budżet zamawiającego wynosi ponad 516,6 mln zł brutto – poinformowała w poniedziałek miejska spółka.

Spółdzielnia energetyczna to za mało

Spółdzielnia energetyczna to za mało

03.06.2026
0

W Polsce pojawia się coraz więcej spółdzielni energetycznych: od początku roku przybyło ich ponad 300, a łączna liczba szybko zbliża się do 700. Czy to sprawia, że polskie samorządy stają się bardziej „zielone” i niezależne? Niestety za samą liczbą rejestracji nie zawsze idzie realna efektywność. To pokazuje, że model ten ma ogromny potencjał, ale wymaga właściwego zaprojektowania i zarządzania.

Pełczyńska-Nałęcz: do Polski trafiło kolejne 31 mld zł z KPO. W tym roku będzie to 100 mld zł

Pełczyńska-Nałęcz: do Polski trafiło kolejne 31 mld zł z KPO. W tym roku będzie to 100 mld zł

02.06.2026
0

31 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy trafiło we wtorek do Polski – poinformowała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak wyjaśniła, to pierwsza z trzech transz w tym roku, w którym do Polski trafi w sumie przeszło 100 mld zł. Informację o tym, że transza z KPO trafiła do Polski we wtorek, Pełczyńska-Nałęcz ogłosiła na konferencji prasowej w Szczecinie.

Czy polskie gminy stać na najnowsze technologie?

Czy polskie gminy stać na najnowsze technologie?

22.05.2026
0

Żeby otworzyć tę wiatę śmietnikową, w pełni automatyczną, potrzebna jest karta mieszkańca lub aplikacja w telefonie. Następnie urządzenie waży nasze odpady, neutralizuje ich zapachy i dba o to, żeby pojemniki nie były przepełnione. Jeżeli są, wzywa na miejsce służby oczyszczania miasta. To jeden z nowoczesnych sprzętów, które oglądałem w czasie kwietniowych Targów EKOTECH w Kielcach i które rodzą pytanie: kogo będzie stać na taki luksus?

Marcin Wojniak nowym burmistrzem Pińczowa. Oficjalne wyniki wyborów

Marcin Wojniak nowym burmistrzem Pińczowa. Oficjalne wyniki wyborów

Marcin Wojniak zwyciężył w niedzielnych przedterminowych wyborach burmistrza miasta i gminy Pińczów (woj. świętokrzyskie). W drugiej turze głosowania pokonał Janusza Koniusza, zdobywając 69,12 proc. głosów. Nowy burmistrz, który wcześniej pełnił funkcję wiceprezesa Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, zastąpi na tym stanowisku wieloletniego włodarza, Włodzimierza Baduraka.

Gorzów nie chce marnować ciepła

Gorzów nie chce marnować ciepła

07.05.2026
0

Gorzów Wielkopolski rozpoczął jeden z największych projektów termomodernizacji w Polsce. Przejdzie ją 15 budynków użyteczności publicznej – szkół, przedszkoli, żłobków, obiektów administracyjnych oraz placówek opiekuńczych. Będzie ona realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) z wykorzystaniem środków unijnych. Ważnym elementem projektu jest system zarządzania energią.

Elektrownia przy oczyszczalni [WYWIAD]

Elektrownia przy oczyszczalni [WYWIAD]

04.05.2026
0

Już teraz PWiK w Obornikach wytwarza prąd ze słońca i płynącej rzeką wody. W przyszłości chce produkować go także z biogazu z osadów ściekowych. Obornicka droga do samowystarczalności wiedzie jednak nie tylko przez własne źródła energii, ale też przez energetyczną spółdzielnię, którą już udało się tam powołać. O tych ambitnych osiągnięciach i planach porozmawialiśmy z prezesem Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach, Krzysztofem Nowackim.

Pół roku kaucji, całe lata strat

Pół roku kaucji, całe lata strat

System kaucyjny uderza w instalacje komunalne, które stracą dużą część przychodów ze sprzedaży surowców. Tym samym uderza też w samorządy, z których część już dziś zostało zmuszonych do ustanowienia opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów w wysokości… powyżej 60 zł! Takie są skutki z jednej strony zabrania komunalnym sortowniom cennych butelek i puszek, a z drugiej niezapewnienia wystarczającego wsparcia tym, którzy biorą odpowiedzialność za nasze odpady.

Nowy ROP po staremu

Nowy ROP po staremu

13.04.2026
0

A zatem stało się: po wielu miesiącach oczekiwania możemy wreszcie zapoznać się z zaktualizowanym projektem ustawy UC100, wprowadzającej rozszerzoną odpowiedzialność producenta w opakowaniach, który 20 marca został opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji. Jaki to jest ROP? Zgodnie z zapowiedziami sprzed miesiąca, możemy potwierdzić, że pozbawiony rewolucyjnych zmian w porównaniu z pierwszym projektem z sierpnia ub.r., ale też opóźniony, bo mający wejść w życie od 2027 r.

Kielce. Rok więzienia w zawieszeniu dla byłego prezydenta miasta

Kielce. Rok więzienia w zawieszeniu dla byłego prezydenta miasta

10.04.2026
0

Sąd uznał w piątek byłego prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego za winnego przekroczenia uprawnień przy organizacji wyjazdu do Chin w 2015 r. Były samorządowiec został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Musi też naprawić szkodę w wysokości ponad 90 tys. zł. Wyrok nie jest prawomocny.

Była wiceprezydent Krakowa i urzędnicy przed sądem w sprawie m.in. nadużycia uprawnień

Była wiceprezydent Krakowa i urzędnicy przed sądem w sprawie m.in. nadużycia uprawnień

Proces byłej wiceprezydent Krakowa Elżbiety K. rozpoczął się 2 kwietnia 2026 r. przed Sądem Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia. Oskarżenie dotyczy nadużycia uprawnień, korupcji oraz tzw. nielegalnego lobbingu na rzecz spółki Biuro Rozwoju Krakowa (BRK) w latach 2018–2021. Obok Elżbiety K. na ławie oskarżonych zasiedli byli dyrektorzy krakowskiego magistratu oraz przedsiębiorca Sebastian Ch.

Będzie 500 nowych rowerów w miejskiej wypożyczalni w Krakowie

Będzie 500 nowych rowerów w miejskiej wypożyczalni w Krakowie

17.03.2026
0

Miejski system długoterminowego wynajmu rowerów LajkBajk, liczący obecnie tysiąc jednośladów, będzie rozwijany i jeszcze w tym roku wzbogaci się o kolejne 500 rowerów – zapowiedziały we wtorek władze Krakowa. Łącznie na inwestycje związane z siecią rowerową miasto planuje wydać ponad 100 mln zł.

css.php
Copyright © 2026