Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Dziś Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą

Dziś Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą
R.G.
17.06.2024, o godz. 9:33
czas czytania: około 2 minut
0

Dziś, 17 czerwca br., obchodzimy ONZ-owski Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. Dzień ogłoszono 30 stycznia 1995 roku. Wtedy to Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych wezwało państwa członkowskie, by wykorzystały ten czas do pogłębienia świadomości na temat potrzeby międzynarodowej współpracy w zakresie zwalczania zjawiska pustynnienia i skutków suszy oraz realizacji postanowień Konwencji Nardów Zjednoczonych w sprawie zwalczania pustynnienia w krajach dotkniętych zjawiskiem suszy i pustynnieniem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Dzień Pustynnienia i Suszy, znany też jako Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą, zgodnie z intencjami inicjatorów tej idei, ma być momentem poświęconym na przypomnienie instytucjom i organizacjom rożnych szczebli, a także światowej opinii publicznej, faktu że odwrócenie degradacji ziemi jest osiągalne dzięki wspólnemu rozwiązywaniu lokalnych i ponadlokalnych problemów, silnemu zaangażowaniu międzynarodowej społeczności, a także przemyślanej i stałej współpracy na wszystkich społecznych poziomach.

Konkretne korzyści

Dodajmy, że odwrócenie degradacji ziemi i rewitalizacja terenów zdegradowanych przynosi różnym regionom odporność gospodarczą, tworzy miejsca pracy, podnosi dochody i zwiększa bezpieczeństwo żywnościowe. Pomaga też w odbudowie różnorodności biologicznej, a jednocześnie spowalnia zmiany klimatyczne.

Powyższa aktywność może też przyczyniać się do zmniejszenia skutków zmian klimatu, co w konsekwencji może prowadzić do ekologicznej odbudowy oraz ożywienia gospodarczego.

Walka z miejskimi wyspami ciepła 

Z okazji Światowego Dnia Walki z Pustynnieniem i Suszą na całym świecie organizuje się szereg akcji informacyjno-promocyjnych w mediach i na płaszczyźnie samorządowej.

W tym roku, z uwagi na ocieplenie klimatu, ważnym tematem jest również walka z tzw. wyspami ciepła, rozumianymi jako obszary miejskie, na których temperatura jest znacznie wyższa niż na obszarach je otaczających, głównie z powodu nadmiernego zastosowania tam betonu, asfaltu i braku zieleni.

Nawiązaniem do przesłania Światowego Dnia Walki z Pustynnieniem i Suszą jest również promowanie racjonalnego gospodarowania wodą pitną i zastosowania strategii oszczędnościowych w obiegu wody np. poprzez wdrażanie metod wykorzystujących obieg tzw. wody szarej.   

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024