Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Zakłady odpadowe są zdane na siebie. "Nie mamy jasnych wytycznych"

Zakłady odpadowe są zdane na siebie.
Barbara Krawczyk
17.04.2020, o godz. 10:40
czas czytania: około 3 minut
2

Nie mamy jasnych wytycznych od urzędów czy innych instytucji państwowych jak działać podczas epidemii - mówi Jacek Połomka, prezes Zakładu Zagospodarowania Odpadami w Marszowie (woj. lubuskie). Zakłady gospodarki odpadami kierują się więc przede wszystkim zdrowym rozsądkiem, dobrymi praktykami i znanymi procedurami.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Od 16 marca pracownicy ZZO Marszów zostali podzieleni na dwa zespoły. Połowa załogi przez tydzień pełni swoje obowiązki w systemie 10-godzinnym (od poniedziałku do piątku) a druga połowa przebywa w tym czasie w domu (z wynagrodzeniem), po czym następuje rotacja.

– Nikt nie dał mi jako prezesowi jasnych wskazówek co robić w przypadku zagrożenia, więc sami zdecydowaliśmy jakie rozwiązanie jest najskuteczniejsze – mówi Jacek Połomka, prezes ZZO Marszów.

Praca jednozmianowa i ograniczanie kontaktu

– Mam świadomość, że przejście na pracę jednozmianową uniemożliwia nam pełne przetworzenie odpadów. Z drugiej strony strumień odpadów zmieszanych, który potencjalnie może zwierać największą ilość odpadów pochodzących od osób zarażonych jednak będzie trafiał właśnie do odpadów zmieszanych. Jest to ten odpad, przy przetwarzaniu którego pracownicy są najbardziej narażeni na zarażenie – tłumaczy.

Pracownicy zakładu wyraźnie podkreślają swoje obawy, są świadomi zagrożenia. Wiedzą, że przykładowo jednorazowe, zużyte maseczki, rękawiczki itd. będą trafiać właśnie do nich. – W momencie gdy zapadła decyzja, że nie będziemy przetwarzać odpadów zmieszanych w części mechanicznej (i kierowane będą na składowisko), pracownicy  poczuli się nieco bezpieczniej i przykładowo nie zgłaszali chęci zwolnienia z pracy – mówi prezes.

“Publicystyka” urzędnicza, z której nic nie wynika

Warto wspomnieć, że zakłady zajmujące się zagospodarowaniem odpadów posiadają środki ochrony osobistej (m.in. rękawiczki, maski przeciwpyłowe, środki dezynfekujące) od lat.

– W obecnej sytuacji bierzemy też pod uwagę zagrożenie ekonomiczne – mówi Jacek Połomka. Zaznacza też, że o podjętych przez zakład działaniach powiadomiono oczywiście m.in. urząd marszałkowski, jako organ, który wydaje pozwolenie zintegrowane czy sanepid.

Jednak ZZO Marszów nie otrzymał żadnej konkretnej odpowiedzi od tego typu instytucji. – Nie mamy jasnych wytycznych. Nie wiemy też jakie skutki będą miały podejmowane przez nas działania. Obecnie przygotowujemy się do pracy jeszcze w innym systemie i powoli chcemy wrócić do przetwarzania odpadów zmieszanych, ponieważ zdajemy sobie sprawę ze skutków ekonomicznych obecnego działania – dodaje Jacek Połomka.

– Nie otrzymujemy pomocy merytorycznej ze strony lokalnych władz i urzędów nadzorujących zakład, a na wysyłane przez nas zapytania otrzymujemy tzw. publicystykę urzędniczą, z której nic nie wynika – podkreśla prezes.

– Zapraszam na teren mojego zakładu wszystkich, którzy twierdzą, że koronawirus to nie jest moment, by zaprzestać sortowania i przetwarzania odpadów, bo to jest zdrowe dla środowiska. Zatem zapraszam na linię sortowniczą tego typy osoby, które otrzymają oczywiście maseczki, rękawice i inne niezbędne zabezpieczenie. Niech pobędą przez tydzień razem z unoszącym się z odpadów pyłem z koronawirusem. Niech powiedzą, czy po tygodniu są tak samo chętni, by wszystkim opowiadać – w momencie gdy siedzi się zamkniętym w domu – jakie to jest piękne sortowanie odpadów i co należy do moich jako prezesa, powinności. Zapraszam serdecznie – konkluduje Jacek Połomka.

BDO to kolejny problem

Zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa postawiły przed branżą odpadową nowe wyzwania. Z jakimi problemami musi sobie radzić zarówno pracownicy, jak i pracodawcy? Warto podkreślić, że bardzo duża odpowiedzialność spoczywa również na kadrze zarządzającej. Jednym z nowych zadań jest odpowiednie przygotowanie do prawidłowej ewidencji odpadów w systemie BDO.

Podczas webinarium “BDO a odpowiedzialność zarządu”, które redakcja miesięcznika „Przegląd Komunalny” organizuje 21 kwietnia szeroko omówione zostaną nowe obowiązki i sankcje grożące za ich niedotrzymanie. Kadra zarządzająca pozyska wiedzę o uprawnieniach organów kontrolnych i sposobach prowadzenia przez nie kontroli. Dowie się, jak zapewnić bezpieczeństwo danych zawartych systemie BDO oraz w jakie narzędzia wyposażyć swoich pracowników odpowiedzialnych za prowadzenie ewidencji. Dodatkowo pozna korzyści i ograniczenie outsourcingu w zakresie BDO.

Webinarium adresowane jest do zarządzających przedsiębiorstwami samorządowymi i prywatnymi świadczącymi usługi z zakresu gospodarowania odpadami, gospodarki wodno-ściekowej, a także wszystkich wytwórców odpadów i przedsiębiorców zobligowanych do prowadzenia ich ewidencji.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


emeryt

Komentarz #54041 dodany 2020-04-18 09:21:45

Świetna rozmowa, i kolejny niestety przykład tego jak w sytuacjach problemowych i kryzysowych wygląda zarządzanie gospodarka odpadami komunalnymi ze strony ustawodawcy i instytucji zaangażowanych w to zarządzanie. Zakłady, ich kadra i pracownicy zostają sami bo wyżej nikt tak naprawdę nie ma zielonego pojęcia o tym jak wygląda i na czym polega praca w zakładzie. A gospodarka odpadami komunalnymi jest postrzegana poprzez utopijne krajowe wymagania dotyczące poziomów recyklingu, GOZ czy ostatnie wzmożenia dotyczace unikania marnotrawienia żywności... Warto posłuchać całej rozmowy. No i na koniec doskonały komentarz do wypowiedzi oderwanych od życia ideologów selektywnego zbierania jakie można znaleźć na tym portalu...


90

Komentarz #54534 dodany 2020-04-20 10:49:53

A czego oczekujecie???? Przeciez wiceministrem w Klimacie, odpowiedzialnym za odpady został Jacek Ozdoba, zasłużony przy zaklinaniu, że nie złamano konstytucji RP. To czego chcecie?????????

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024