Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Odpady kaloryczne mają swoje pięć minut

Odpady kaloryczne mają swoje pięć minut
kos
28.04.2020, o godz. 12:31
czas czytania: około 1 minuty
4

Epidemia koronawirusa spowodowała, że niektóre branże przemysłu stanęły, a w konsekwencji nie generują odpadów. To zaś sprawiło, że cementowniom zabrakło paliwa pochodzącego z odpadów wysokokalorycznych, czyli tzw. RDF-u.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

W instalacjach komunalnych zaczęły się poszukiwania odpowiednich materiałów, m.in. ścinków folii i opon, z których można wytworzyć RDF. Na portalach branżowych pojawiły się ogłoszenia w sprawie kupna zużytych opon i innych tego typu odpadów wysokokalorycznych.

Jest to więc szansa dla tych przedsiębiorców, w których magazynach znajdują się duże ilości tego problematycznego materiału.

Przypomnijmy, że odpady kaloryczne – ze względu na łatwopalność – nie mogą być składowane, magazynować je można maksymalnie przez rok, a potem trzeba je przetworzyć. Ponadto zalegająca w magazynach i instalacjach komunalnych frakcja kaloryczna stwarza też ryzyko pożarowe.

Specjaliści gospodarki odpadami studzą optymizm: zapotrzebowanie na frakcję wysokokalorycznych odpadów z sektora komunalnego jest chwilowe i nie rozwiąże problemu nadpodaży. Teraz, gdy przemysł stoi, cementownie biorą to, co jest. Sytuacja wróci jednak do normy, gdy przemysł ruszy – przewidują.

Ponadto obecny popyt na odpady komunalne nie odwrócił sytuacji cenowej. Oddając frakcję wysokokaloryczną, wciąż trzeba zapłacić ok. 500-600 zł za tonę RDF-u.

Odpady w energetyce. Branża czeka na “zielone światło”

Źródło: DGP

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (4)


Torro

Komentarz #56384 dodany 2020-04-28 13:33:02

Wychodzi na to, że cementownie brały w głównej mierze odpady przemysłowe, a odpady komunalne stanowiły mniejszość. To dlaczego w WPGO te instalację były brane pod uwagę przy obliczaniu 30% limitu termicznego przekształcania odpadów komunalnych?

Sortowacz

Komentarz #56396 dodany 2020-04-28 14:36:44

Torro napisał/a:

Wychodzi na to, że cementownie brały w głównej mierze odpady przemysłowe, a odpady komunalne stanowiły mniejszość. To dlaczego w WPGO te instalację były brane pod uwagę przy obliczaniu 30% limitu...

Słusznie Pan to zauważył. Niestety wielcy tego świata, a właściwie naszego kraju, wykorzystywali całkowite zdolności przerobowe cementowni do zablokowania jakże strategicznej decyzji dotyczącej wykorzystania sektora ciepłowniczego/energetycznego do termicznego wykorzystania odpadów komunalnych. Może stosunkowa nowa obsada Ministerstwa Klimatu pójdzie po rozum do głowy. Bądźmy dobrej myśli.


staszek

Komentarz #56609 dodany 2020-04-29 13:36:19

To tylko świadczy o tym, jak duże mają znaczenie cementownie dla gospodarowania odpadami. Odbierają regularnie ogromne ilości i chwała im za to. Inne branże powinny brać przykład chociaż jasne jest że do tego w wielu przypadkach powinno się zmienić prawo.


Ted

Komentarz #57021 dodany 2020-05-01 05:56:54

Gdyby Nasi rzàdzàcy byli choć trochę màdrzejsi dopuścili by spalanie RDF w ciepłowniach nie było by pożaró odpadów I uregulował by się rynek

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024