Po awarii ścieki oczyszczone mechanicznie spływają rurociągiem, bezpośrednio wpływając do rzeki. Władze gminy podjęły decyzję o uruchomieniu beczkowozów, którymi ścieki są przewożone do innej oczyszczalni.
Na miejscu pojawili się przedstawiciele Wód Polskich, a także inspektorzy wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska, którzy pobrali próbki do badań. Poinformowano też policję.
Nie otrzymają pozwolenia
Jak informują Wody Polskie, oczyszczalnia w Kamienicy działa bez ważnego pozwolenia wodnoprawnego. Wniosek o nowe pozwolenie wpłynął do Wód Polskich 14 kwietnia 2020 r.
– Tak źle działająca oczyszczalnia nie uzyska pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzanie oczyszczonych ścieków do wód. Działania modernizacyjne, podejmowane do tej pory przez gminę w sprawie oczyszczalni są absolutnie niewystarczające – czytamy w komunikacie.
Za okres działania bez pozwolenia wodnoprawnego, Wody Polskie naliczą gminie opłaty podwyższone.
Oczyszczalnia w Kamienicy w dniu dzisiejszym ;-(
Gepostet von Okręg PZW w Nowym Sączu am Donnerstag, 7. Mai 2020
Zagrożenie dla środowiska, wędkarze alarmują
W pobliżu Nowego Sącza nie tylko w Kamienicy sygnalizowane są problemy z zanieczyszczeniem rzek.
Członkowie Związku Wędkarskiego w Nowym Sączu informuje, że podobna sytuacja ma miejsce również w Bobowej w powiecie gorlickim.
– Od dłuższego czasu obserwujemy systematyczne wylewania ścieków do wód rzeki Białej Tarnowskiej. Pozwolenie wodnoprawne niby ważne, ale ciężko uwierzyć w fakt, że wylewane ścieki spełniają jakiekolwiek normy zawarte w nim. Ciężko jednak wykazać to służbom na kontroli, gdyż to oczyszczalnia decyduje kto, kiedy i gdzie wykona kontrolę wody… Mamy w kraju straszną suszę, do tego spory procent rzek i potoków górskich stanowią ścieki. Naprawdę nie rokuje to dobrze dla projektu, który ma na celu udrożnienie rzeki Białej dla migracji ryb, między innymi łososiowatych, tylko jakie ryby będą chciały w takiej rzece żyć? – pytają wędkarze.
Źródła: PGW Wody Polskie, sadeczanin.info
Komentarze (0)