Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Prawie 700 nowych ławek w Warszawie w ciągu dwóch lat

Prawie 700 nowych ławek w Warszawie w ciągu dwóch lat
19.05.2020, o godz. 12:46
czas czytania: około 2 minut
0

Spośród 668 nowych ławek postawionych w przez warszawski zarząd zieleni na przestrzeni ostatnich 2 lat jedna jest wyjątkowa - zachęca do rozmowy. To realizacja projektu do budżetu obywatelskiego, który zdobył serca 600 mieszkańców stolicy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Autor pomysłu pragnął, by w sercu dzielnicy stanęła wyjątkowa „sąsiedzka ławka rozmów”, która zachęci do interakcji i „poznawania innych mieszkańców Warszawy”. Warszawski zarząd zieleni zrealizował to pragnienie i ustawił ją przy skrzyżowaniu al. Rzeczypospolitej i ul. Prymasa Augusta Hlonda, na uroczym skwerze pełnym zieleni, przy fontannach.
Pomysł był prosty, ale jednak z nutą fantazji – ponieważ ławka jest… niebieska!, a gdy zbliżymy się do niej, zobaczymy wyżłobiony w drewnie dwujęzyczny napis: „Siadając na tej ławce jestem otwarty na rozmowę z nieznajomym”.

– Zamiast siedzieć wpatrzonym w ekran telefonu proponuję porozmawiać z sąsiadem. Siadając na ławce będziemy mogli poznać innych mieszkańców Warszawy i zwyczajnie zapytać, jak mija dzień lub dokąd zmierzają. Uśmiechnij się Warszawo! – napisał w uzasadnieniu projektu autor. Pomysł ławki inspirowany był realizacją w Edynburgu – przed polską kafejką „The Yellow Bench Cafe” stanęła żółta ławka z podobnym napisem.

Od 2018 r. do kwietnia 2020 r. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy postawił łącznie 668 nowych ławek, w tym 148 sztuk w ramach realizacji projektów do Budżetu Obywatelskiego.

– Od początku roku 2020 r. ustawiliśmy już 97 ławek na Mokotowie, Ursynowie, Bielanach, Ochocie, Targówku, w Ursusie, Włochach, na Woli i Żoliborzu. Pod koniec kwietnia br. ławki – w wersji z oparciem i podłokietnikiem oraz bez oparcia stanęły m.in. przy ul. Conrada na Bielanach, Placu Zawiszy na Ochocie, al. KEN na Ursynowie, ul. Płockiej na Woli oraz Krasińskiego na Żoliborzu. Były to głównie realizacje projektów do Budżetu Obywatelskiego oraz efekt zorganizowanych przez warszawski Zarząd Zieleni spacerów z udziałem mieszkańców zaangażowanych w działania mające na celu ulepszanie przestrzeni publicznej – wyjaśnia ZZM.

Przypomnijmy, że model „ławki warszawskiej” został wybrany przez mieszkańców w 2018 r. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy zachęcał do testowania prototypów, następnie zlecił wykonanie modelu, który okazał się optymalny i konsekwentnie stawia ten miejski mebel w całej stolicy, kierując się przy wyborze poszczególnych lokalizacji opiniami warszawiaków i warszawianek.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024