Miasto opracowało wytyczne dotyczące zasad segregacji, które mają znacząco zwiększyć jej efektywność. W pierwszej kolejności szczegółowe zasady obejmą frakcję tworzyw sztucznych i metalu, czyli pojemnik żółty. Zgodnie z nowymi wytycznymi bezwzględnie powinny do niego trafiać:
- zgniecione butelki PET,
- opakowania wielomateriałowe (kartony po sokach i mleku),
- opakowania po chemii i kosmetykach,
- przezroczysta, bezbarwna folia,
- puszki i opakowania metalowe.
Trudne do przetworzenia odpady, takie jak np. plastikowe opakowania po żywności, po wrzuceniu do pojemnika czarnego na zmieszane, zostaną wykorzystane do produkcji energii cieplnej i elektrycznej w spalarni odpadów.
Wytyczne zostały zapisane w Regulaminie utrzymania porządku i czystości w gminie. Miasto od pewnego czasu koordynuje kampanią informacyjną skierowaną do mieszkańców, a do domków jednorodzinnych trafiają ulotki informujące o nowych zasadach. Mieszkańcy domów wielorodzinnych informacje otrzymają za pośrednictwem zarządców.
– Wrzucając do żółtego pojemnika wymienione odpady możemy mieć niemal pewność, że zostaną one przetworzone i zyskają tzw. drugie życie – wyjaśnia Paweł Adamczyk z Wydziału Gospodarki Komunalnej UM Szczecin.
– Natomiast pozostałe, trudne do przetworzenia, takie jak np. plastikowe opakowania po żywności, po wrzuceniu do pojemnika czarnego na zmieszane, zostaną w naszej spalarni, bezpiecznie i bez szkody dla środowiska, wykorzystane do produkcji energii cieplnej i elektrycznej – dodaje.
Komentarze (0)