Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Gospodarka o obiegu zamkniętym a termiczne przekształcanie odpadów [WIDEO]

Gospodarka o obiegu zamkniętym a termiczne przekształcanie odpadów [WIDEO]
ts
25.11.2020, o godz. 10:11
czas czytania: około 2 minut
0

Wyzwania gospodarki o obiegu zamkniętym trwale wpisują się w idee europejskiego zielonego ładu. Zbliżające się terminy wdrożeń i wymagań podjętych przez UE kładą ogromne wyzwania w zakresie gospodarowaniem odpadami. Szczególnie recykling odgrywa kluczową rolę w dążeniu odzyskiwania energii z odpadów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

– Gospodarowanie odpadami w obiegu zamkniętym, z czego zgodnie z założeniami UE 65% tych odpadów musi pochodzić z recyklingu, nie jest możliwe bez wykorzystywania termicznego przetwarzania odpadów – przekonuje prof. dr. hab. inż. Tadeusz Pająk.

Jest to nieodzowna, a zarazem efektywna metoda, aby sprostać wymaganiom. Obecnie tylko jeden kraj członkowski jest bliski osiągnieciu takiego wyniku – są to Niemcy, które dużo wcześniej niż inne kraje rozpoczęły proces modernizacji swoich instalacji i z 35-procentowym udziałem termicznego przetwarzania odpadów.

Wybór technologii i instalacji

Właściwie pytanie: czy potrzebne są kolejne instalacje termiczne – powinno zostać sprecyzowane – w jakiej technologii i w jakiej ilości.

– Do roku 2030 powinnyśmy zrobić szczegółowe rozeznanie jakiego rodzaju odpady będą przetwarzane i w jakiej technologii powinny być budowane instalacje do ich przetwarzania. Z pewnością dla instalacji lokalnych, które zastąpią ciepłownie węglowe, których los zgodnie z planami klimatycznymi jest już przesądzony, tylko wysokosprawne instalacje znajdują uzasadnienie budowy. Dla instalacji aglomeracyjnych, które będą przetwarzały odpady przemysłowe oraz z dużych miast, rację bytu mają instalacje rusztowe i fluidalne – tłumaczy prof. Tadeusz Pająk.

Termiczne przetwarzanie odpadów jedyną drogą?

Dla wielu ekologów europejskich termiczne przetwarzanie odpadów jest sprzeczne z gospodarką obiegu zamkniętego i ideą zero waste. Jednak dla krajów skandynawskich termiczne przetwarzanie odpadów odgrywa istotną rolę odzyskiwania ciepła i kierowania go do ponownego wykorzystania. Jest to dylemat całej UE, w której duża część nie wyobraża sobie dalszego funkcjonowania bez ich użytkowania.

Termiczne przekształcanie odpadów jest tematem przewodnim konferencji Abrys, która odbywa się w dniach 24-25 listopada.

Termiczne unieszkodliwianie odpadów – jesteśmy bliżej czy dalej?

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024