Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Cementownie obawiają się o zbyt małą ilość paliwa z odpadów

Cementownie obawiają się o zbyt małą ilość paliwa z odpadów
PAP
27.01.2021, o godz. 7:30
czas czytania: około 2 minut
8

Propozycje zmian w regulacjach dotyczących gospodarki odpadami podniosą koszty paliwa alternatywnego dla krajowego przemysłu cementowego - ocenia Instytut Jagielloński w raporcie „Przemysł cementowy w gospodarce odpadami”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Jak podkreśla się w raporcie, zmiany w przepisach o gospodarce odpadami wpłyną na dostępność odpadów wykorzystywanych do produkcji paliwa alternatywnego (RDF) dla potrzeb cementowni. Konsekwencją tego będzie zmiana w kosztach pozyskania tych paliw.

“Polski przemysł cementowy przyczynia się poprzez użycie RDF do zagospodarowania w sposób bezpieczny dla środowiska i korzystny dla gospodarki ok. 2,5 – 2,9 mln ton odpadów komunalnych, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów, obciążających budżety samorządów i społeczeństwa” – podkreśla się w raporcie.

Według szacunków IJ, ilość frakcji palnej odpadów komunalnych, którą należy zapewnić dla wyprodukowania oczekiwanych przez przemysł cementowy ilości RDF to od ok. 2,2 mln ton w 2025 r. do 2,28-3,35 mln ton w 2050 r.

W raporcie wskazuje się, że proponowane brzmienie rozporządzenia ministra klimatu i środowiska ws. mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych odpadów komunalnych oznaczać będzie brak możliwości RDF do opalania pieców obrotowych do wypalania klinkieru.

Dodatkowo zwiększone poziomy przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych oraz recyklingu odpadów opakowaniowych spowodują, że w latach 2024–2035 może wystąpić niedobór frakcji palnej odpadów komunalnych w stosunku do zapotrzebowania wynikającego z pokrycia potrzeb spalarni odpadów komunalnych.

Instytut wskazuje też, że dla pozyskiwania frakcji odpadów dla produkcji RDF „bardzo niebezpieczna może okazać się inicjatywa zmiany w art. 122 ustawy o odpadach”, która pozwoli na składowanie na składowiskach wysokokalorycznych frakcji odpadów tworzyw sztucznych albo papieru, jako nienadajacych się do ponownego użycia lub recyklingu.

Z kolei w kontekście polityki klimatycznej Unii IJ ocenia, że wskazane byłoby zadbać o odpowiednie zapisy w regulacjach unijnych, np. pozwalające, by w skład paliw alternatywnych wchodziły składniki, które można byłoby zakwalifikować jako „frakcję biomasową”, co pozwoli na ograniczenie emisji dwutlenku węgla poprzez emisję unikniętą.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (8)


da_nutka

Komentarz #120795 dodany 2021-01-27 07:53:08

"bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów, obciążających budżety samorządów i społeczeństwa" ???? Czyż nie jest tak, że zakłady gospodarowania odpadami płacą cementowniom bardzo wysokie stawki za odbiór RDF, a kiedyś to cementownie płaciły za RDF - bo kupowały surowiec energetyczny? Między innymi przez te wysokie ceny odbioru RDF - rosną ceny odbioru odpadów przerzucane na mieszkańców. Z artykułu wynika, że zwiększenie poziomów recyklingu zagraża spalarniom odpadów i cementowniom!!!! Chyba nie w tą stronę powinno iść nasze myślenie. Polski system gospodarki odpadami postawiony jest na głowie !!!


RDF

Komentarz #120797 dodany 2021-01-27 08:39:41

Najwyższy czas aby "patriotyczne" władze polskie skończyły z dojeniem Polaków przez nierynkowy mechanizm, gdzie cementownie (w 100% zagraniczny kapitał) mają nie tylko darmową energię, to jeszcze zarabiają na tym krocie. Łatwo policzyć 2,5-2,9 mln ton razy cena jaką sobie życzą za przyjęcie RDF. Tak wychodzi roczny budżet sporego polskiego miasta.


Obserwator

Komentarz #120801 dodany 2021-01-27 10:34:29

Polski system gospodarowania odpadami dopiero stanie na głowie jak dalej ministerstwo będzie proponować takie zmiany. Dlaczego zamiast próby zwalczania cementowni które jako JEDYNE są w stanie zapewnić odbiór większej ilości RDF z rynku, w co zainwestowały znaczne środki, nie proponuje się na przykład umożliwienia wykorzystania RDF innym branżom np ciepłownictwu? Wystarczą zmiany prawne ale nie takie jak proponowane! Wtedy też pewnie ceny by spadły a przede wszystkim znikłoby więcej odpadów z rynku a o to chyba chodzi. Zamiast tego - znów składowanie i pożary składowisk, zaiste genialna strategia ministerstwa.


Paweł

Komentarz #120802 dodany 2021-01-27 11:00:11

Oczywiście, że będzie zmiana :) cementownie znowu będą musiały zacząć płacić za RDF czyli wszyscy będą zadowoleni poza cementowniami. Lobby cementowni na rzecz tego aby było tak jak jest i nic się nie zmieniło, działa. Co to w ogóle jest ten Instytut Jagielloński ?!

m

Komentarz #121222 dodany 2021-01-29 09:11:41

Paweł napisał/a:

Oczywiście, że będzie zmiana :) cementownie znowu będą musiały zacząć płacić za RDF czyli wszyscy będą zadowoleni poza cementowniami. Lobby cementowni na rzecz tego aby było tak jak jest i...

Instytut Jagielloński to tzw. Think Tank związany z obecną władzą a zwłaszcza z ludźmi Zjednoczonej Prawicy z Krakowa


Koszałek

Komentarz #120822 dodany 2021-01-27 17:44:22

Taka zmiana będzie że ludzie znowu zapłacą więcej jak przez wszystkie dotychczasowe rewolucje przepisów. Gdzie wyszło że rewolucja zjada własne dzieci. Samorządowcy od dawna mówią, że od kilku lat ceny za odpady idą w górę gdzie miało być odwrotnie. Tym niech się ministerstwo zajmie.


nic nowego

Komentarz #121297 dodany 2021-01-29 15:58:40

Ten Instytut niech się schowa. Od momentu gdy cementownie zaczęły pobierać opłaty za rdf, potem coraz większe i większe wszystko zaczęło się sypać, koszty zagospodarowania pre rdf znacznie wzrosły. Nic im się im nie stanie jak sytuacja wróci do normalności (czytaj: one będą płacić dostawcom za paliwo), a koszty się obniżą.

Sayonara

Komentarz #122017 dodany 2021-02-01 11:53:45

nic nowego napisał/a:

Ten Instytut niech się schowa. Od momentu gdy cementownie zaczęły pobierać opłaty za rdf, potem coraz większe i większe wszystko zaczęło się sypać, koszty zagospodarowania pre rdf znacznie wzrosły. Nic...

Problem w tym że zmiany o których piszą nie tyle wpłyną na ceny co zaorają rynek rdfu. Bo komuś się wydaje że jak będzie można znów składować na hałdach śmieci to będzie taniej dla końcowego odbiorcy. Bez komentarza.

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024