Proponowane przepisy doprecyzowują też termin przekazywania przez zarządy województw uchwał sejmików województw w sprawie programu ochrony powietrza (POP) i planu działań krótkoterminowych (PDK). Po zmianie zarząd województwa będzie musiał przekazać do ministra właściwego do spraw klimatu informację o podjętej uchwale sejmiku województwa nie później niż w ciągu 7 dni po ogłoszeniu w dzienniku urzędowym województwa, a nie jak dotychczas w terminie 14 dni od dnia przyjęcia takiej uchwały.
Projekt wprowadza też przepisy uszczelniające system zarządzania jakością powietrza poprzez określenie odpowiedzialności za brak realizacji działań naprawczych określonych w POP oraz w PDK.
Ponadto, określa maksymalne limity wydatków na kolejne 10 lat dla sektora finansów publicznych w ramach środków z budżetu państwa, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkich funduszy.
Projekt został skierowany do konsultacji, które potrwają 10 dni. Krótki termin na zgłaszanie uwag uzasadniono m.in. koniecznością zapewnienia finansowania działań określonych w ustawie Prawo ochrony środowiska z 2012 r.
Komentarze (0)