Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Sadzonki za odpady w Kaliszu

Sadzonki za odpady w Kaliszu
04.05.2021, o godz. 8:56
czas czytania: około 3 minut
0

Kaliski samorząd zachęca mieszkańców do wspólnego zazieleniania miasta, m.in. w ramach akcji #KaliszdlaZiemi. Osoby, które oddały odpady do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, otrzymały do posadzenia drzewo i nasiona łąki kwietnej. To tylko jedna z akcji przygotowanych przez urząd miasta i dobrze przyjętych przez kaliszan.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Co roku w mieście sadzone są setki drzew i tysiące krzewów, powstają nowe aleje, (np. magnoliowa w al. Wolności), dosadzane są drzewa przy drogach i ścieżkach rowerowych (np. przy Szlaku Bursztynowym, Wale Matejki, ulicy Warszawskiej), zazieleniane są place.  Magnolie i lipy zostały posadzone na skwerze Rozmarek, irgi przy baszcie Dorotce.

W Kaliszu zwiększa się liczba roślin na zieleńcach. Na skwerze przy pomniku Marii Konopnickiej pojawiły się miłorzęby. Na plantach miejskich w Kaliszu jest blisko 300 drzew oraz 11 tysięcy a w Parku Miejskim przy rzeźbie Flory posadzono 280 krzewów róż oraz 130 sadzonek lawendy. Jeszcze w tym roku w Kaliszu ma się pojawić 1000 kolejnych drzew.

Mobilizacja mieszkańców

– Ekologia to szerokie pojęcie. Poprzez akcję #KaliszdlaZiemi chcemy zwrócić uwagę mieszkańców na to, jak ważne są przedsięwzięcia proekologiczne i pokazać, w jaki sposób zarówno Miasto, jak i sami kaliszanie, wspierają i mogą wspierać naszą planetę – mówi prezydent Krystian Kinastowski.

Kaliszanom, którzy korzystają z miejskiego PSZOK-u, rozdano 500 klonów, przekazanych przez Nadleśnictwo Kalisz. Można posadzić je w otoczeniu domu, na działce czy osiedlu.

Podobnie jak przed rokiem do mieszkańców trafi kilkaset kopert z nasionami łąki kwietnej. Mają one zachęcać do zazieleniania nawet małych obszarów i jednocześnie do wspierania owadów.

Retencja, domki dla zapylaczy, zielone przystanki

150 budek lęgowych dla jerzyków oraz 38 domków dla owadów zapylających Miasto przekaże kaliskim szkołom i przedszkolom. Będzie to wsparcie dla owadów i ptaków oraz forma edukacji ekologicznej. Trzy duże domki dla zapylaczy staną w miejscach publicznych: w Parku Miejskim, Parku Przyjaźni i na plantach miejskich.

Trwa nabór wniosków o dofinansowanie zakupu zbiornika na deszczówkę i wody roztopowe. Miasto w ten sposób zamierza zatrzymywać wodę, a tym samym przeciwdziałać suszy.

W kaliskich parkach staną automaty z karmą dla ptaków. Mają one zwiększyć wiedzę mieszkańców na temat dokarmiania kaczek, łabędzi i innych ptaków żyjących nad rzeką i na stawach.

W mieście stale przybywa zielonych przystanków. Istniejące wiaty zostały obudowane trejażem, po którym pną się rośliny. W mieście jest już 7 takich przystanków. Tam, gdzie to możliwe, powstają kolejne.

Zielony Kalisz

Każdego roku Urząd Miasta organizuje konkurs “Zielony Kalisz” na najpiękniej ukwiecone i zielone balkony, tarasy, ogrody działkowe.

W ubiegłym roku wydzielono osobną pulę środków na zielone, proekologiczne projekty w ramach budżetu obywatelskiego. Dzięki głosom mieszkańców w Parku Przyjaźni powstanie tężnia solankowa, a przed nami kolejna edycja, w której czekamy na ekologiczne pomysły mieszkańców.

Wszystkie te działania zmierzają do zwiększania świadomości kaliszan w zakresie ekologii. Więcej zieleni to więcej tlenu, czystsze powietrze i komfort życia w mieście – zielonym mieście, jakim będzie Kalisz dzięki działaniom samorządu i jego mieszkańców.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024