– Rozwój morskiej energetyki wiatrowej jest istotnym elementem Krajowego Planu Odbudowy. W KPO przewidziano jako granty 437 mln euro na inwestycje infrastrukturalne dotyczące właśnie tego obszaru energetyki – powiedział Gryglas.
Dodał, że środki te mają zostać przeznaczone m.in. na budowę terminalu instalacyjnego, czyli miejsca gdzie będą składowane i przygotowywane do wysyłki na plac budowy elementy konstrukcyjne wiatraków.
– Środki chcemy wykorzystać także na rozwój infrastruktury serwisowej, portów serwisowych, z którymi wiążemy bardzo wielkie nadzieje. Takie porty ja Ustka, Władysławowo czy Łeba mogą być portami serwisowymi – powiedział wiceminister.
Gryglas przypomniał, że zgodnie z Polityką Energetyczną Polski będziemy mieli w roku 2040 zainstalowaną moc na morskich farmach wiatrowych wielkości około 11 gigawatów.
– Skala inwestycji w morską energetykę wiatrową to 130 mld zł, to wielki projekt – dodał i podkreślił, że pierwsze instalacje wiatrowe na Bałtyku powstaną w roku 2024.
Obecna na posiedzeniu komisji wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska poinformowała, że polska energetyka wiatrowa na lądzie rozwija się ostatnio w dość szybkim tempie i obecnie moc zainstalowana w energetyce wiatrowej lądowej wynosi prawie 6,5 gigawata.
– W ciągu najbliższych 2-3 lat powstaną dodatkowe ponad 4 gigawaty zainstalowanej mocy w instalacjach wykorzystującej energię wiatru na lądzie – dodała.
Jak stwierdziła Golińska, do roku 2030 na farmach wiatrowych zlokalizowanych na morzu ma powstać blisko 6 GW mocy.
Komentarze (0)