Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Demografia z Polsce tematem konsultacji rządu, samorządów i NGO-sów

Demografia z Polsce tematem konsultacji rządu, samorządów i NGO-sów
PAP
13.07.2021, o godz. 8:44
czas czytania: około 3 minut
0

Założenia rządowego projektu Strategii Demograficznej 2040, wśród których znalazła się m.in. gwarancja stabilności i elastyczności pracy dla rodziców małych dzieci, były tematem poniedziałkowych konsultacji społecznych z samorządowcami i przedstawicielami organizacji pozarządowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Rząd w połowie czerwca zaprezentował projekt Strategii Demograficznej 2040. Dokument przewiduje m.in. ochronę rodziców małych dzieci przed zwolnieniem, realizację programów mieszkaniowych zapowiedzianych w Polskim Ładzie i utworzenie centrum zajmującego się zdrowiem prokreacyjnym.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed w poniedziałek, 12 lipca w Krakowie spotkał się wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą oraz przedstawicielami samorządowców i organizacji pozarządowych, aby skonsultować i zaprezentować im założenia strategii.

Zdaniem Szweda jest to „jeden z najważniejszych dokumentów na najbliższe kilkadziesiąt lat”, a zawarte w nim założenia pomogą Polsce pozbyć się problemu wynikającego z niezbyt wysokiego wskaźnika urodzeń. – Wiemy, że sytuacja demograficzna wpływa na różne dziedziny naszego życia, a w Polsce sytuacja ta nie jest łatwa. Dzisiaj jesteśmy w Małopolsce – tutaj wskaźnik dzietności jest wyższy niż ten krajowy, i wynosi 1,45. Na mapie Polski Małopolska wyróżnia się, ale to nie znaczy, że nie mamy problemów, jeśli chodzi o demografię – wskazał Szwed.

Sekretarz stanu zadeklarował, że celem zawartym w Strategii jest podniesienie ogólnopolskiego wskaźnika dzietności do 2040 r. – z 1,38 do 1,8. – Nie jest to jeszcze wskaźnik zastępowalności pokoleń (…), ale byłoby już zdecydowanie lepiej – ocenił.

Zdaniem Szweda to dzięki rządowym programom prorodzinnym sytuacja materialna polskich rodzin poprawiła się, w związku z czym „sytuację udało się opanować” i „nie mieliśmy gwałtownego spadku dzietności, spadku urodzeń, jak to było w zapowiedziach w roku 2014-2015”. – Mieliśmy nawet taki rok jak 2018, gdzie mieliśmy ponad 400 tysięcy urodzeń. Dzisiaj jest ich mniej, co wynika przede wszystkim z tego, że mamy mniej kobiet w tak zwanym wieku rozrodczym, mniej matek, które mogą urodzić, co wynika z demografii – powiedział sekretarz.

Polityk zadeklarował, że w ramach tworzenia strategii wykonany został szereg badań, które wykazały, jakie działania mają największy wpływ na decyzje młodych Polaków o zakładaniu rodzin i posiadaniu dzieci. – Na pierwszym miejscu wybrzmiały kwestie mieszkaniowe – wskazał Szwed. Jak doprecyzował, bardzo ważna okazała się też m.in. elastyczność i stabilność w kwestii zatrudnienia oraz możliwość łączenia pracy zawodowej z opieką nad dziećmi.

W ramach strategii wprowadzona ma być gwarancja elastycznej pracy dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4 (praca zdalna, praca hybrydowa lub elastyczny czas pracy). Wybór będzie uzależniony od charakteru wykonywanej pracy oraz dokonywany na podstawie porozumienia pracodawcy z pracownikiem.

Przewidziano również gwarancję pracy w zmniejszonym wymiarze godzin dla kobiet w ciąży oraz rodziców dzieci do lat 4, poszerzoną o zapis, że pracodawca nie może dyskryminować pracownika ze względu na wymiar czasu pracy poprzez wykluczenie go z przywilejów pracowniczych. Zaznaczono, że różne elastyczne formy mogą być stosowane równocześnie, zależnie od charakteru wykonywanej pracy (w formie porozumienia pracodawcy z pracownikiem).

Rząd planuje również ograniczyć możliwość zawierania umów o pracę na czas określony z osobami w wieku do 40 lat do maksymalnie dwóch umów, na łączny czas nieprzekraczający 15 miesięcy.

Strategia przewiduje również wprowadzenie rozwiązań chroniących oboje rodziców przed zwolnieniem (obecnie z takiej ochrony korzysta matka).

Matki mają być objęte ochroną przez okres do roku po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego (niezależnie od wymiaru czasu pracy). Wprowadzona ma być ochrona przed zwolnieniem dla ojców w ciągu pierwszego roku życia dziecka – w przypadku małżeństw ta ochrona obowiązywałaby od momentu zajścia żony w ciążę.

Ponadto przy podpisaniu umowy o pracę pracownik ma być obowiązkowo informowany o uprawnieniach związanych z rodzicielstwem.

Strategia przewiduje również utworzenie (we współpracy z administracją samorządową) modelowego centrum zajmującego się zdrowiem prokreacyjnym. Centrum będzie zapewniać m.in. kompleksową, wysokospecjalistyczną opiekę nad niepłodnymi parami oraz parami z doświadczeniem poronienia, a także rodzicami oczekującymi urodzenia dziecka.

Wiele działań będzie realizowanych w ramach programów Polskiego Ładu. To m.in. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, Mieszkanie bez Wkładu Własnego, Bon mieszkaniowy, Mój dom 70 mkw.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024