Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

FoodSHIFT 2030. We Wrocławiu obrodziły szkolne ogrody [WIDEO]

FoodSHIFT 2030. We Wrocławiu obrodziły szkolne ogrody [WIDEO]
19.07.2021, o godz. 12:16
czas czytania: około 2 minut
0

We Wrocławiu, przy placówkach oświatowych, powstało 7 ogrodów warzywnych w ramach FoodSHIFT 2030. Projektu - promującego m.in. lokalne rolnictwo, ekologiczne produkty oraz kształtującego zdrowe nawyki żywieniowe wśród mieszkańców miasta, także tych najmłodszych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

O to, co w nich rośnie wspólnie z nauczycielami dbają przedszkolaki i uczniowie – od przygotowania miejsca dla nowej rośliny, zasadzenia jej, przez pielęgnację, aż po zbiór owoców.

To element polityki klimatycznej miasta

– Ogrody warzywne powstały w celu edukacyjnym, ale także po to, by zachęcić najmłodszych do uprawy i regularnego jedzenia owoców i warzyw. Realizacja projektu FoodSHIFT 2030 to kolejny element nowej polityki klimatycznej miasta – Małgorzata Bartyna-Zielińska z wydziału wody i energii UM we Wrocławiu.

W szkolnych i przedszkolnych ogrodach warzywnych rosną m.in.: ogórki, pomidory, sałaty, dynie, porzeczki, seler, por, borówki, truskawki, maliny oraz zioła.

– Pokazujemy dzieciom różne ziarna i uczymy odróżniać je od siebie. Oni sami wsadzają je do ziemi, podlewają swoimi konewkami. Sprawia im to ogromną radość – opowiada Anna Zioło, dyrektor Przedszkola nr 121 we Wrocławiu. – Jak grupa wychodzi na podwórko, to pierwsze co, to sprawdza, co nowego w ogrodzie wyrosło. Jak już można, to zrywają owoce, myją je, a potem wspólnie jedzą – dodaje.

Promocja działań proekologicznych

– Większość rzeczy w naszym ogrodzie pochodzi z recyklingu. Uprawiamy rośliny np. w sianie, czy workach. Co jest alternatywą dla tej intensywnej uprawy rolniczej czy ogrodowej – podkreśla Filip Marek z Zespołu Szkół nr 3 we Wrocławiu.

Projekt FoodSHIFT2030 jest realizowany w ramach programu Horyzont 2020 i w całości finansowany ze środków unijnych. Wrocław na jego realizację otrzymał 400 tysięcy złotych.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024