Szata roślinna została uporządkowana, na czym zyskała bioróżnorodność plant. Po przebudowie całość tworzy kilka poziomów, a rośliny kwitną i wybarwiają się w różnym czasie, dzięki czemu to miejsce jest atrakcyjne przez cały rok.
300 drzew i 11 tysięcy krzewów i bylin
Dosadzono blisko 300 drzew – nowych gatunków i odmian, jak miłorząb dwuklapowy, czy klon “red sunset” oraz około 11 tysięcy krzewów i bylin, w tym gatunki szlachetne, kwitnące, jak magnolia, azalia, rododendron, lawenda czy dereń biały. Powstały szpalery grabowe oddzielające miejsce wypoczynku od ruchu ulicznego. Wzdłuż alejek z kostki granitowej rosną dywany trawiaste. Nie brakuje także roślin okrywowych i pnączy. Posadzono kilka drzew iglastych – świerków i jodeł, które będą piękne również zimą.
System nawadniania, mała architektura, miejsce spotkań i rekreacji
Zamontowano system nawadniania, który pozwoli na utrzymanie roślin w dobrej kondycji. Planty zostały wyposażone w nowe miejskie meble – stoliki szachowe z siedziskami oraz ławki, kosze, w tym pojemniki na psie odchody. Pojawiło się nowoczesne, ledowe oświetlenie.
Znacząco zmieniło się otoczenie pomnika Adama Asnyka. Betonowy plac zastąpiono miejscem spotkań. Ławki zbudowano wokół drzew – są to formowane platany klonolistne, które tworzą zielone parasole. Jedna z ławek jest multimedialna – wiersz Asnyka “Rodzinnemu miastu” recytuje Lech Wierzbowski, aktor kaliskiego Teatru. Odsłonięty przed 61 laty pomnik został oczyszczony i poddany konserwacji, a także podświetlony, czego wcześniej brakowało. Inwestycję prowadzono pod nadzorem konserwatora zabytków.
Zadowoleni mieszkańcy
Odnowione planty miejskie już przyciągają tłumy kaliszan, którzy chcą wypoczywać i miło spędzać czas w otoczeniu pięknej zieleni, a mają ku temu niejedną okazję.
– Planty wyszlachetniały. W pełnej krasie efekt prac zobaczymy za rok, gdy rośliny rozrosną się, rozwiną. Jednak już teraz widać korzystne zmiany. Cieszy mnie pozytywny odbiór tej inwestycji przez mieszkańców. Aby w pełni wykorzystać potencjał tego miejsca, zaprosiliśmy kaliszan na pierwszy kaliski targ kwiatowy, dzień szachów i dzień gier planszowych. Każde z tych wydarzeń znalazło liczne grono odbiorców. Rewitalizacja miasta to nie tylko inwestycje, ale przede wszystkim zmiany społeczne – mówi Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.
Komentarze (0)