Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

NATO partnerem rzeszowskiej konferencji „Bezpieczeństwo Energetyczne - filary i perspektywa rozwoju”

NATO partnerem rzeszowskiej konferencji „Bezpieczeństwo Energetyczne - filary i perspektywa rozwoju”
dom
25.08.2021, o godz. 9:48
czas czytania: około 3 minut
0

Organizowana w tym roku po raz szósty Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo Energetyczne - filary i perspektywa rozwoju” zyskała kolejnego partnera. To Pion Dyplomacji Publicznej Kwatery Głównej NATO (Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

W wydarzeniu, które odbędzie się w dniach 13 i 14 września 2021 r. na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, udział zapowiedziało już kilku przedstawicieli rządu (ministrowie Piotr Naimski, Ireneusz Zyska i Zbigniew Gryglas), a także członkowie zarządów i menedżerowie z czołowych polskich firm energetycznych oraz cenieni eksperci i naukowcy z wiodących ośrodków badawczych z całej Polski.

W ostatnich dniach Pion Dyplomacji Publicznej Kwatery Głównej NATO oficjalnie potwierdził partnerstwo z rzeszowską konferencją. Warto dodać, że to będzie jedyna konferencja na Podkarpaciu i jedna z nielicznych w kraju, w organizację której włączają się struktury Sojuszu.

– Dzięki nawiązaniu współpracy z NATO, organizowana na Politechnice Rzeszowskiej konferencja zyskuje międzynarodowy wymiar – mówi prof. dr hab. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej. – Organizatorzy kolejnych konferencji z cyklu „Bezpieczeństwo energetyczne” dbają, by poziom wystąpień czy to plenarnych czy w dyskusjach panelowych, jak i w referatach naukowych był jak najwyższy, co zostało docenione przez prestiżowego partnera.

Pion Dyplomacji Publicznej Kwatery Głównej NATO prowadzi i wspiera konferencje, seminaria, imprezy publiczne i inne projekty informacyjne, które pozwalają na podnoszenie świadomości i zrozumienia wartości, polityki i działań Sojuszu. Równocześnie zapewniają podnoszenie poziomu debaty na temat kwestii związanych z pokojem, bezpieczeństwem i obronnością.

– Dzięki aktywnemu udziałowi przedstawicieli NATO, uczestnicy konferencji będą mogli spojrzeć na sprawy bezpieczeństwa energetycznego z szerzej perspektywy – mówi dr hab. Mariusz Ruszel, profesor Politechniki Rzeszowskiej i prezes Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza, pomysłodawca cyklu konferencji. – Poruszone zostaną także nowe tematy, np. międzynarodowe implikacje zmian klimatu dla polityki bezpieczeństwa.

Sojusz Północnoatlantycki dostosowuje swoją strategię do zmieniającej się sytuacji na świecie. A zaangażowanie się w wydarzenie poświęcone energetyce jest tego konsekwencją.

– Istotnym obszarem dla Sojuszu jest energetyka, ponieważ istnieje wiele związków przyczynowych pomiędzy energetyką i bezpieczeństwem – mówi komandor podporucznik Tomasz Chyła, ekspert Instytutu Polityki Energetycznej im. Łukasiewicza i starszy wykładowca Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. – Wyrazem wagi tych kwestii jest przedstawiona przez sekretarza generalnego Jensa Stoltenberga agenda „NATO 2030” wskazująca kierunki działań sojuszników w najbliższej dekadzie. Dokument, który rozpoczyna dyskusję nad nową strategią bezpieczeństwa Sojuszu (tzw. Koncepcją Strategiczną NATO), podkreśla znaczenie takich aspektów jak m.in.: wpływ zmian klimatycznych na bezpieczeństwo w wymiarze transatlantyckim, bezpieczeństwo energetyczne państw wschodniej flanki Paktu w kontekście polityki Federacji Rosyjskiej, zrównoważony rozwój i efektywność energetyczna Europy czy wreszcie istotność nowoczesnych technologii w procesie transformacji energetycznej.

Tematy, które pojawią się na VI Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju” 2021 w trakcie paneli, których partnerem jest NATO Public Diplomacy Division, to m.in. wspomniane już bezpieczeństwo energetyczne państw wschodniej flanki NATO, surowce krytyczne czy też zabezpieczenie infrastruktury energetycznej na Bałtyku z zastosowaniem nowoczesnych technologii, w tym systemów autonomicznych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024