Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Cementownia Górażdże rozwija projekt wychwytywania dwutlenku węgla

Cementownia Górażdże rozwija projekt wychwytywania dwutlenku węgla
dom
23.09.2021, o godz. 16:09
czas czytania: około 1 minuty
0

Koncern HeidelbergCement i powiązana z nim kapitałowo Grupa Górażdże wezmą udział w projekcie ACCSESS i pilotażowo wdrożą technologię wychwytywania, wykorzystania i składowania dwutlenku węgla (CCUS).

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Inicjatywa koordynowana jest przez norweską spółkę Sintef Energi AS. Instalacja wykorzystująca technikę wychwytywania CO2 z gazów spalinowych po procesie spalania powstanie na terenie cementowni Górażdże w Polsce. Będzie to pierwszy tego typu projekt realizowany w kraju.

W inicjatywę zaangażowanych jest 18 partnerów przemysłowych i organizacji badawczych, a łączna wartość projektu wynosi 18 mln euro (15 mln euro stanowi dofinansowanie pochodzące z unijnego programu Horyzont 2020).

Uruchomienie instalacji na terenie cementowni Górażdże w Polsce to pierwszy z planowanych kroków. W kolejnym koncern przeprowadzi szczegółowe studium w celu zbadania optymalnej integracji działającej już jednostki wychwytywania dwutlenku węgla w zakładzie w Hanowerze w Niemczech, które pozwoli określić dobre praktyki w tym zakresie.

Trzeci etap projektu stanowić będzie praca nad stworzeniem ram prawnych i organizacyjnych dla efektywnego systemu transportu CO2 z Europy kontynentalnej do składowisk znajdujących się na Morzu Północnym – wspólnego projektu firm naftowych i gazowych Equinor, Shell i TotalEnergies. Projekt ACCSESS ma trwać 48 miesięcy, od maja 2021 do kwietnia 2025 r.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024