Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Rozprawimy się z betonozą - XV Forum Miejska Sztuka Ogrodowa już niebawem

Rozprawimy się z betonozą - XV Forum Miejska Sztuka Ogrodowa już niebawem
Judyta Więcławska
29.10.2021, o godz. 23:30
czas czytania: około 4 minut
0

Przed nami piętnasta edycja Forum Miejska Sztuka Ogrodowa, która nierozłącznie kojarzona jest z Międzynarodowymi Targami Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia, organizowanymi w Poznaniu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

– Hasłem tegorocznej edycji jest: “Odbetonować miasta”. Naszymi prelegentami będą zarówno aktywiści miejscy, zarządcy zieleni miejskiej, jak i architekci krajobrazu. To mieszanka wybuchowa, która rozprawi się z betonozą. Ostrzegam – będzie dużo pyłu i gruzu. Osobiście już nie mogę się doczekać! – mówi Judyta Więcławska, redaktor prowadząca miesięcznik “Zieleń Miejska”, organizator wydarzenia. XV Forum Miejska Sztuka Ogrodowa odbędzie się 4 listopada br. w ramach Targów Gardenia w Poznaniu.

Betonowa rzeczywistość

Podczas Forum dowiemy się w jaki sposób beton wpływa na ludzi i otoczenie, poznamy przykładowe projekty, których celem jest wprowadzenie jak największej ilości zieleni do tkanki miasta na przekór betonozie. – Naszymi miastami rządzi inżynieria, optymalizacja kosztów i legislacyjny pragmatyzm. Z tą bezduszną siłą nie da się walczyć jedynie namawiając urzędników do wąchania kwiatów i przytulania się do drzew bo tego nie zrozumieją. Musimy zacząć walczyć o prawo do natury w mieście tą samą bronią, która z natury nasze miasta odziera. Natura to inwestycja, zielona infrastruktura wykonuje pracę a woda to nasze aktywa i zasoby materialne. – zaznacza Paweł Mrozek, prelegent, architekt, urbanista, twórca profilu Sto Lat Planowania na Facebooku.

– Świadomy wybór materiałów, z których budujemy nasze miasta ma kluczowy wpływ w dążeniu do uzyskania ich neutralności klimatycznej. Dotyczy to również rozwiązań służących do zazieleniania dachów. Branża budowlana odpowiedzialna jest za 10% emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Dlatego tak bardzo istotne dla przyszłych pokoleń jest to, abyśmy już teraz wzięli odpowiedzialność i zaczęli kłaść duży nacisk na jakość materiałów zapewniającą ich długowieczność, możliwość ich ponownego wykorzystania oraz na to by były one produkowane zgodnie z ideą gospodarki obiegu zamkniętego. – twierdzi Aleksander Lech, architekt krajobrazu, rzeczoznawcza PSDZ-NOT, który w trakcie Forum przedstawi temat: “Świadome projektowanie dachów pokrytych roślinnością w zgodzie z ideą gospodarki o obiegu zamkniętym”.

Czasowe projekty

Ogrody tymczasowe kojarzone są głównie jako półtrwałe instalacje przestrzenne. Ich rodowód odnaleźć można gdzieś między tradycją zielonych skwerów miejskich, a sztuką krajobrazu. Związane są z festiwalami ogrodowymi, ale często można je spotkać także w przestrzeniach miast. Należy jednak zaznaczyć spectrum zastosowania tego rodzaju obiektów jest dosyć szeroki. Toteż warto się zatrzymać i przemyśleć, co zrobić aby tymczasowa oaza stała się czymś więcej, a jej moc oddziaływania uległa wydłużeniu. Jak mogą wyglądać ogrody tymczasowe, jakie mogą być ich funkcje, jak sprawić aby ich potencjał rozbił betonowe pustynie? – na te pytania, w ramach XV Forum Miejska Sztuka Ogrodowa – postara się odpowiedzieć dr inż. Maciej Żołnierczuk z Muzeum Pałacu króla Jana III w Wilanowie.

Place zabaw i Rodzinne Ogrody Działkowe

Zarówno w Poznaniu, jak i w całej Polsce obserwuje się likwidacje ogrodów działkowych z uwagi na ich atrakcyjną lokalizację oraz niejasny status własności zajmowanych przez nie gruntów. Odtwarzanie likwidowanych ogrodów ma miejsce na obrzeżach miasta, co zmienia charakter i sposób użytkowania działek, a w konsekwencji spadek zainteresowania ich posiadaniem. Ogrody działkowe stanowią przestrzenie półpubliczne o ograniczonym dostępie dla szerszego grona osób niebędących działkowcami, co uniemożliwia ich klasyfikację jako terenów zieleni. Tymczasem mogą stanowić ich uzupełnienie. – Brak ogólnodostępności, często bardzo atrakcyjnie zlokalizowanych ogrodów działkowych stanowi jeden z głównych argumentów przemawiających za ich likwidacją. Kompromisem pozwalającym zachować ogrody działkowe w miastach jest ich stopniowe otwieranie dla lokalnej społeczności. “Sezon ogródkowy – spotkajmy się na działkach” to pilotażowy projekt otwierania dwóch łazarskich ogrodów działkowych przy aktywnym udziale lokalnych instytucji i mieszkańców.  – informuje Dominika Dymek z Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, Urząd Miasta Poznania.

Czy naturalne place zabaw są jedną z odpowiedzi na betonozę? – Mogą być, w przypadku gdy nadają się do intensywnego użytkowania oraz są przy tym łatwe i tanie w utrzymaniu. – twierdzi Jos Muller z firmy Educarium, będącej partnerem strategicznym Forum.

Szczegółowy program wydarzenia i zapisy dostępne na stronie: zielenmiejska.abrys.pl

Targi Gardenia

Jubileuszowa edycja Forum Miejska Sztuka Ogrodowa odbędzie się w ramach Targów Gardenia w Poznaniu. Jak zapewniają organizatorzy – Grupa MTP – targi ogrodnicze staną w zielonej opozycji do kapryśnej pogody i miejskiej betonozy. Będzie zielono, będzie kolorowo, będzie dużo rozmów o wyzwaniach klimatycznych.

Podczas Gardenii będą prezentowane rozmaite rozwiązania proekologiczne – racjonalne zużycie wody w ogrodzie, ekologiczne środki ochrony roślin, ogrodnictwo pojemnikowe oraz nowoczesne narzędzia, urządzenia i maszyny ogrodowe. Do natury wrócić będzie można także w czasie ogólnodostępnych wykładów i gry edukacyjnej prowadzonych przez eko-edukatorów.

Szczegółowy program wydarzeń: www.targigardenia.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024