Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Ponad 2 tysiące nowych Ławek Warszawskich

Ponad 2 tysiące nowych Ławek Warszawskich
jw
19.11.2021, o godz. 10:27
czas czytania: około 3 minut
0

Od 2018 r. stolica zyskała ponad 2 tysiące nowych Ławek Warszawskich. Do końca roku postawionych zostanie kolejnych 200. Mieszkańcy mogą z nich korzystać przy ulicach, na skwerach i w parkach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Warszawscy ogrodnicy stawiają ławki w całej stolicy, w miejscach, gdzie ruch pieszy jest największy – zarówno na terenach administrowanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, jak i przez inne jednostki miejskie. Początkowo konkretne lokalizacje, w ramach akcji Ławka Warszawska, typowali mieszkańcy. W 2021 i 2020 r. miejsca montażu ławek były wskazywane przez warszawskich ogrodników, którzy uwzględnili potrzeby zgłaszane przez mieszkańców, jak również przez przedstawicieli innych stołecznych urzędów.

Nowe ławki

W 2021 r. dużo nowych mebli miejskich postawiono na skwerach: Słoweńskim, Ryskim, Stanisława Broniewskiego “Orszy”‘ czy gen. Jura Gorzechowskiego oraz w parkach: Morskie Oko, Promenada, Parku Edwarda Szymańskiego oraz Parku Fosa i Stoki Cytadeli. W tym ostatnim pojawiła się rekordowa liczba ławek, bo aż 71. Zastąpiły one stare, zniszczone meble miejskie.

Ławki stawiane są także przy warszawskich ulicach i na placach. W Śródmieściu wiele takich nowych mebli miejskich ułatwia wypoczynek i uatrakcyjnia przestrzeń publiczną m.in. na Powiślu przy ulicach Topiel i Kruczkowskiego, a także w okolicy placu Trzech Krzyży. Kolejne ławki zamontowano np. na Pradze-Północ (Plac Wileński), na Bielanach (przy ul. Marymonckiej) czy na Bemowie (przy ul. Wrocławskiej). Obecnie trwa ustawianie ławek na Pradze-Południe czy w Wesołej.

Mieszkańcy decydentami

Mała architektura pojawia się w mieście coraz częściej także dzięki realizacji projektów z budżetu obywatelskiego – towarzyszy nowym nasadzeniom przy ulicach, w parkach i na skwerach. W tym roku znaczna część ławek została postawiona w ramach realizacji projektu “666 ławek dla Warszawy”. W ramach projektu „Rewitalizacja terenu pomiędzy ulicą Redutową a Elekcyjną” w okolicy Reduty Wolskiej poza zielenią i nowymi alejkami pojawiło się też 35 takich mebli miejskich. Kolejny, realizowany obecnie, projekt “Zielona Wola” jako jeden z elementów zakłada montaż ławek między Cmentarzem Wolskim a ul. Redutową. W przyszłym roku tych elementów małej architektury będzie więcej m.in. dzięki projektom “777 ławek dla Warszawy” i “Ławki na Bródnie na rok 2022”.

Mieszkańcy miasta mają wpływ nie tylko na lokalizacje ławek. To z ich udziałem w 2018 r. wybrano obowiązujący dziś model tego miejskiego mebla – Ławkę Warszawską występującą w trzech wariantach: bez oparcia, z oparciem bez podłokietników oraz z oparciem i podłokietnikami. Cały proces wyboru i wykonania przeprowadził Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Forma ławki była testowana pod względem estetyki, funkcjonalności oraz wygody przez mieszkańców i przedstawicieli urzędów.

Ławki Warszawskie są poddawane przeglądom dwa razy w roku – wtedy też usuwane są ewentualne usterki i akty wandalizmu. Jednocześnie, pracownicy ZZW odpowiadają na bieżące zgłoszenia dotyczące tych mebli miejskich publikowane w aplikacji miejskiej 19115 czy kierowane bezpośrednio do jednostki.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024