Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Miasta 15-minutowe – idea wkracza do Polski

Miasta 15-minutowe – idea wkracza do Polski
Judyta Więcławska
03.01.2022, o godz. 11:51
czas czytania: około 2 minut
0

Park, szkoła, przychodnia, kawiarnia, sklep, praca – to wszystko w zasięgu 15 minut spaceru lub jazdy rowerem od miejsca zamieszkania. Taka jest koncepcja zyskującego na popularności nurtu urbanistycznego miast 15-minutowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Myśl wywodzi się ze stolicy Francji i zakłada organizację ładu urbanistycznego w sposób, który umiejscawia wszystkie obiekty służące zaspokojeniu podstawowych potrzeb w zasięgu 15-minutowego spaceru. Początkowo był to postulat kampanii wyborczej mer Paryża Anne Hidalgo, później trend rozszerzył się na inne miasta. Okazuje się, że pandemia wywołana koronawirusem i związane z nią ograniczenia w przemieszczaniu się przyczyniły się do rozpowszechnienia idei nie tylko na inne miasta na świecie, ale też – w mniejszym zakresie – na ich dzielnice.

Idea a polskie realia

Czy ta koncepcja znajdzie swe zastosowanie w polskich warunkach? O tym porozmawiamy już niebawem w ramach webinarium „Miasta 15-minutowe – utopia czy niedaleka przyszłość?” organizowanego przez redakcję „Zieleni Miejskiej”, które odbędzie się już 12 stycznia.

– Działania mające na celu poprawę jakości życia mieszkańców polskich miast z reguły wpisują się w ideę „miast 15- minutowych”. Dzieje się tak mino iż nie zawsze idea ta była punktem wyjścia. Jednakże aby w pełni stać się takim miastem należy działać wielokierunkowo. Zwykle jest to wieloletni proces podzielony na etapy stanowiące swoiste kroki w dążeniu do celu. Drogę tę można skrócić sięgając po środki zewnętrzne jakimi są np. fundusze Europejskiego Obszaru Gospodarczego. – zaznacza dr inż. Marta Weber-Siwirska, prezes Polskiego Stowarzyszenia „Dachy Zielone”, jedna z prelegentek webinarium.

Pleszew posiada „naturalne” uwarunkowania, by być miastem kompaktowym, w którym podstawowe obiekty użyteczności publicznej są dostępne dla mieszkańców w ciągu 15 minut. – zapewnia dr hab. Arkadiusz Ptak, burmistrz Miasta i Gminy Pleszew.

Co w programie?

Wśród omawianych zagadnień znajdą się m.in.:

  • koncepcja miasta 15-minutowego
  • wdrażanie idei miasta 15-minutowego w Polsce
  • Pleszew – pierwsze kompaktowe miasto w Polsce
  • rola oficera pieszego w mieście dla samochodów
  • miasto dla rowerzystów
  • łódzkie woonerfy

Patronat merytoryczny nad wydarzeniem sprawują: Fundacja Krajobrazy, Polskie Stowarzyszenie „Dachy Zielone” oraz Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu.

Partnerem głównym spotkania jest firma HAGS, natomiast partnerami Green Park
i Boot&Hortorus.

Udział w webinarium jest bezpłatny dla: pracowników jednostek samorządowych, zarządów zieleni, zarządów dróg, pracowników szkół i uczelni.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: miasto15.abrys.pl.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024