Za przyjęciem projektu ustawy wraz z zaproponowaną poprawką głosowało 24 posłów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Pierwsze czytanie komisyjnego projektu
We wtorek, na posiedzeniu Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej odbyło się pierwsze czytanie komisyjnego projektu nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym. Składający się z dwóch artykułów projekt jest odpowiedzią na petycję, która wpłynęła do Sejmu. Proponowana regulacja zakłada stworzenie bardziej elastycznych zasad podziału budżetu obywatelskiego w gminach, szczególnie w tych, które nie są w całości podzielone na jednostki pomocnicze.
Autorzy projektu ograniczyli bowiem zapis jednego z artykułów do określenia, że “środki wydatkowane w ramach budżetu obywatelskiego mogą być dzielone na pule obejmujące całość gminy i jej części”.
Zgłoszone poprawki
W trakcie prac w komisji posłowie Konrad Frysztak (PO-KO) i Anna Kwiecień (PiS) wspólnie zgłosili poprawkę, zgodnie z którą “środki wydatkowane w ramach budżetu obywatelskiego mogłyby być dzielone na pule obejmujące całość gminy i jej części lub kategorie kwotowe projektów dotyczące całości obszarów gminy lub jej części”. Komisja zarekomendowała jej przyjęcie.
Według obowiązujących przepisów ustawy o samorządzie gminnym środki takie mogą być dzielone “na pule obejmujące całość gminy i jej części w postaci jednostek pomocniczych lub grup jednostek pomocniczych”.
“Autor petycji wskazał, że zapis ten nie służy społeczeństwu i ogranicza rady gmin. Pomimo, że w wielu gminach istnieją historycznie lub terytorialnie ukształtowane wsie, dzielnice, sołectwa czy inne obszary, z którymi utożsamiają się mieszkańcy, to najczęściej nie są one jednostkami pomocniczymi odzwierciedlonymi w statucie” – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Autorzy projektu zwrócili uwagę, że w tej sytuacji “rady wielu gmin nie mogą dokonywać podziału środków przeznaczonych na budżet obywatelski pomiędzy poszczególne rejony gminy.
“Aktualny przepis, w brzmieniu uchwalonym 11 stycznia 2018r., nie stwarza dużych utrudnień jedynie w sytuacji, gdy cała gmina jest podzielona na jednostki pomocnicze” – podkreślono.
Podział środków budżetu obywatelskiego
Zmieniona ustawa ma umożliwić radom gminy dokonanie podziału środków budżetu obywatelskiego “w sposób znacznie bardziej elastyczny, dostosowany do uwarunkowań w konkretnej gminie”. “Pozwoli to także na większe zaangażowanie mieszkańców w procedurę wyboru finansowanych projektów niż w sytuacji, gdy budżet obywatelski nie jest dzielony na poszczególne części gminy” – napisano.
Według autorów projektu proponowana ustawa nie spowoduje skutków finansowych, rozumianych jako zmiana w zakresie dochodów i wydatków budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Wskazano natomiast, że może się przyczynić “do poprawy efektywności wykorzystania środków przeznaczonych na finansowanie budżetu obywatelskiego”.
Zgodnie z projektem ustawa weszłaby w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Komentarze (0)