Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Sejmowa komisja za uelastycznieniem zasad podziału budżetu obywatelskiego

Sejmowa komisja za uelastycznieniem zasad podziału budżetu obywatelskiego
PAP/jw
23.02.2022, o godz. 12:33
czas czytania: około 2 minut
0

Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zarekomendowała przyjęcie nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, która ma uelastycznić zasady podziału budżetu obywatelskiego w gminach.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Za przyjęciem projektu ustawy wraz z zaproponowaną poprawką głosowało 24 posłów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Pierwsze czytanie komisyjnego projektu

We wtorek, na posiedzeniu Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej odbyło się pierwsze czytanie komisyjnego projektu nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym. Składający się z dwóch artykułów projekt jest odpowiedzią na petycję, która wpłynęła do Sejmu. Proponowana regulacja zakłada stworzenie bardziej elastycznych zasad podziału budżetu obywatelskiego w gminach, szczególnie w tych, które nie są w całości podzielone na jednostki pomocnicze.

Autorzy projektu ograniczyli bowiem zapis jednego z artykułów do określenia, że “środki wydatkowane w ramach budżetu obywatelskiego mogą być dzielone na pule obejmujące całość gminy i jej części”.

Zgłoszone poprawki

W trakcie prac w komisji posłowie Konrad Frysztak (PO-KO) i Anna Kwiecień (PiS) wspólnie zgłosili poprawkę, zgodnie z którą “środki wydatkowane w ramach budżetu obywatelskiego mogłyby być dzielone na pule obejmujące całość gminy i jej części lub kategorie kwotowe projektów dotyczące całości obszarów gminy lub jej części”. Komisja zarekomendowała jej przyjęcie.

Według obowiązujących przepisów ustawy o samorządzie gminnym środki takie mogą być dzielone “na pule obejmujące całość gminy i jej części w postaci jednostek pomocniczych lub grup jednostek pomocniczych”.

“Autor petycji wskazał, że zapis ten nie służy społeczeństwu i ogranicza rady gmin. Pomimo, że w wielu gminach istnieją historycznie lub terytorialnie ukształtowane wsie, dzielnice, sołectwa czy inne obszary, z którymi utożsamiają się mieszkańcy, to najczęściej nie są one jednostkami pomocniczymi odzwierciedlonymi w statucie” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Autorzy projektu zwrócili uwagę, że w tej sytuacji “rady wielu gmin nie mogą dokonywać podziału środków przeznaczonych na budżet obywatelski pomiędzy poszczególne rejony gminy.

“Aktualny przepis, w brzmieniu uchwalonym 11 stycznia 2018r., nie stwarza dużych utrudnień jedynie w sytuacji, gdy cała gmina jest podzielona na jednostki pomocnicze” – podkreślono.

Podział środków budżetu obywatelskiego

Zmieniona ustawa ma umożliwić radom gminy dokonanie podziału środków budżetu obywatelskiego “w sposób znacznie bardziej elastyczny, dostosowany do uwarunkowań w konkretnej gminie”. “Pozwoli to także na większe zaangażowanie mieszkańców w procedurę wyboru finansowanych projektów niż w sytuacji, gdy budżet obywatelski nie jest dzielony na poszczególne części gminy” – napisano.

Według autorów projektu proponowana ustawa nie spowoduje skutków finansowych, rozumianych jako zmiana w zakresie dochodów i wydatków budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Wskazano natomiast, że może się przyczynić “do poprawy efektywności wykorzystania środków przeznaczonych na finansowanie budżetu obywatelskiego”.

Zgodnie z projektem ustawa weszłaby w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024